| Display | TFT LCD, 65K colors |
| Ram | N/A |
| OS | N/A |
| CPU | N/A |
| Stroge | 4 MB |
| Battery Capacity | 1450 mAh |
| Name | Nokia 150 (2023) |
| Model | 150 (2023) |
| Brand | Nokia |
| Category | Feature Phone |
| Price | 4,200.00 Taka (approx) |
| Showroom | Find Here |
| Network Type | GSM |
| Network 2G | GSM 900 / 1800 - SIM 1 & SIM 2 |
| GPRS | No |
| EDGE | No |
| Launch Announcement | 2023, August |
| Launch Date | Available. Released 2023, September |
| Body Dimensions | 131 x 50.6 x 15.2 mm (5.16 x 1.99 x 0.60 in) |
| Body Weight | 106.3 g |
| Network Sim | Dual SIM (Mini-SIM, dual stand-by) |
| Display Type | TFT LCD, 65K colors |
| Display Size | 2.4 inches, 17.8 cm2 (~26.9% screen-to-body ratio) |
| Display Resolution | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio |
| Display Density | 167 ppi |
| Memory Internal | 4 MB |
| Memory External | microSDHC |
| Primary Camera | VGA |
| Camera Features | LED flash |
| Audio | Yes |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| Bluetooth | No |
| USB | microUSB 1.1 |
| Fm Radio | Yes |
| GPS | No |
| Messaging | Yes |
| Battery Type | Removable Li-Ion Battery |
| Battery Capacity | 1450 mAh |
| Body Color | Black, Cyan, Red |
Nokia 150 (2023) mobile was launched on 10th August 2023. The phone comes with a 2.40-inch display. The Nokia 150 (2023) is powered by a 1450mAh battery. It was launched in Charcoal, Cyan, and Red colours.
Dhaka, Bangladesh, September 15, 2020 – Xiaomi today introduced the Mi Note 10 series in Bangladesh with the launch of the Mi Note 10 Lite. The newcomer offers a flagship 6.47’’ curved AMOLED display, a versatile 64MP quad camera setup, a powerful Qualcomm® Snapdragon™ 730G SoC and a large ...
read
Smartphone brand POCO announced the launch of their new smartphone, POCO M2 Pro. Featuring a balance between performance and efficiency, the smartphone is powered by Qualcomm Snapdragon 720G and comes with a 33W fast charger in-box. Ziauddin Chowdhury, Country General Manager, Xiaomi Bangladesh said, “POCO M2 Pro offers the best ...
read
Xiaomi's Mobile Product Manager recently teased a new smartphone is on the way and now evidence is mounting that it might be the Xiaomi Civi 2 - a successor to Xiaomi Civi that launched exactly one year ago. Reports indicate that the Civi 2 will be ready to go live as early as thi ...
read