| Display | TFT |
| Ram | N/A |
| OS | N/A |
| CPU | N/A |
| Stroge | 64MB |
| Battery Capacity | 1200 mAh |
| Name | Nokia 3310 3G |
| Model | 3310 3G, TA-1022, TA-1006, TA-1036 |
| Brand | Nokia |
| Category | Feature Phone |
| Price | 6,000.00 Taka (approx) |
| Showroom | Find Here |
| Network Type | GSM / HSPA |
| Network 2G | GSM 900 / 1800 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| Network 3G | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 - Single SIM |
| Speed | HSPA |
| Launch Announcement | 2017, September |
| Launch Date | Released 2017, October |
| Body Dimensions | 117 x 52.4 x 13.4 mm (4.61 x 2.06 x 0.53 in) |
| Body Weight | 88.2 (DS)/ 84.9 (SS) (3.10 oz) |
| Build | Plastic body |
| Network Sim | Single SIM (Micro-SIM) or Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
| Display Type | TFT |
| Display Size | 2.4 inches, 17.8 cm2 (~29.1% screen-to-body ratio) |
| Display Resolution | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio |
| Display Density | 167 ppi density |
| Memory Internal | 64MB |
| Memory External | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Primary Camera | 2 MP |
| Secondary Camera | No |
| Camera Features | LED flash |
| Video | 288p |
| Audio | Vibration, MP3, WAV Ringtones |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| WiFi | No |
| Bluetooth | 2.1, A2DP |
| USB | microUSB 2.0 |
| Fm Radio | Yes |
| GPS | No |
| Messaging | SMS |
| Browser | HTML5 |
| Java | No |
| Battery Type | Removable Li-Ion |
| Battery Capacity | 1200 mAh |
| Battery Stand by | Up to 648 h (3G) |
| Battery Talk time | Up to 6 h 30 min (3G) |
| Music | Up to 40 h |
| Body Color | Azure, Yellow, Warm Red, Charcoa |
Dhaka, Bangladesh, September 15, 2020 – Xiaomi today introduced the Mi Note 10 series in Bangladesh with the launch of the Mi Note 10 Lite. The newcomer offers a flagship 6.47’’ curved AMOLED display, a versatile 64MP quad camera setup, a powerful Qualcomm® Snapdragon™ 730G SoC and a large ...
read
Smartphone brand POCO announced the launch of their new smartphone, POCO M2 Pro. Featuring a balance between performance and efficiency, the smartphone is powered by Qualcomm Snapdragon 720G and comes with a 33W fast charger in-box. Ziauddin Chowdhury, Country General Manager, Xiaomi Bangladesh said, “POCO M2 Pro offers the best ...
read
Xiaomi's Mobile Product Manager recently teased a new smartphone is on the way and now evidence is mounting that it might be the Xiaomi Civi 2 - a successor to Xiaomi Civi that launched exactly one year ago. Reports indicate that the Civi 2 will be ready to go live as early as thi ...
read