| Display | TFT LCD |
| Ram | 48 MB |
| OS | N/A |
| CPU | 1.0 GHz Cortex-A7 |
| Stroge | 128 MB |
| Battery Capacity | 1450 mAh |
| Name | Nokia 8210 4G |
| Model | 8210 4G |
| Brand | Nokia |
| Category | Feature Phone |
| Price | 7,399.00 Taka (approx) |
| Showroom | Find Here |
| Network Type | GSM / HSPA / LTE |
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (Dual-SIM model only) |
| Network 3G | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| Network 4G | LTE |
| Speed | HSPA, LTE |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Launch Announcement | 2022, July |
| Launch Date | Available. Released 2023, March |
| Body Dimensions | 131.3 x 56.2 x 13.8 mm (5.17 x 2.21 x 0.54 in) |
| Body Weight | 107 g |
| Network Sim | Single SIM (Nano-SIM) or Dual SIM (Nano-SIM, Dual stand-by) |
| Display Type | TFT LCD |
| Display Size | 2.8 inches, 24.3 cm2 (~32.9% screen-to-body ratio) |
| Display Resolution | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio |
| Display Density | 143 ppi |
| CPU | 1.0 GHz Cortex-A7 |
| Chipset | Unisoc T107 (22 nm) |
| Memory Internal | 128 MB |
| Memory External | microSDHC |
| Ram | 48 MB |
| Primary Camera | 0.3 MP |
| Camera Features | LED Flash |
| Video | Yes |
| Audio | Yes |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| USB | microUSB 2.0 |
| Fm Radio | Yes |
| Messaging | Yes |
| Battery Type | Removable Li-Ion Battery |
| Battery Capacity | 1450 mAh |
| Body Color | Sand, Blue, Red |
Nokia 8210 4G mobile was launched on 2nd August 2022. The phone comes with a 2.80-inch display. The Nokia 8210 4G is powered by a 1450mAh removable battery. As far as the cameras are concerned, the Nokia 8210 4G on the rear packs Unspecified camera. Nokia 8210 4G packs 128MB of inbuilt storage (up to 32GB) with a dedicated slot. The Nokia 8210 4G measures 131.00 x 56.00 x 13.80mm (height x width x thickness) and weighs 107.00 grams. It was launched in Dark Blue and Red colours.
Dhaka, Bangladesh, September 15, 2020 – Xiaomi today introduced the Mi Note 10 series in Bangladesh with the launch of the Mi Note 10 Lite. The newcomer offers a flagship 6.47’’ curved AMOLED display, a versatile 64MP quad camera setup, a powerful Qualcomm® Snapdragon™ 730G SoC and a large ...
read
Smartphone brand POCO announced the launch of their new smartphone, POCO M2 Pro. Featuring a balance between performance and efficiency, the smartphone is powered by Qualcomm Snapdragon 720G and comes with a 33W fast charger in-box. Ziauddin Chowdhury, Country General Manager, Xiaomi Bangladesh said, “POCO M2 Pro offers the best ...
read
Xiaomi's Mobile Product Manager recently teased a new smartphone is on the way and now evidence is mounting that it might be the Xiaomi Civi 2 - a successor to Xiaomi Civi that launched exactly one year ago. Reports indicate that the Civi 2 will be ready to go live as early as thi ...
read