| Display | Super AMOLED Display Capacitive Touchscreen, 16M Colors, Multitouch, 120Hz, HDR10+ |
| Ram | 8 GB, 12 GB |
| OS | Android 13 |
| CPU | Octa-core Processor |
| Stroge | 128 GB, 256 GB |
| Battery Capacity | 6100 mAh |
| Name | Nokia C99 |
| Model | C99 |
| Brand | Nokia |
| Category | Smartphone |
| Price | 47,990.00 Taka (approx) |
| Showroom | Find Here |
| Network Type | GSM / CDMA / HSPA / LTE / 5G |
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz |
| Network 3G | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 MHz |
| Network 4G | LTE |
| Network 5G | SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE-A, 5G |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Launch Announcement | Not Announced Yet |
| Launch Date | Coming Soon |
| Network Sim | Dual-SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Display Type | Super AMOLED Display Capacitive Touchscreen, 16M Colors, Multitouch, 120Hz, HDR10+ |
| Display Size | 6.7 Inches |
| Display Resolution | 1080 x 2400 Pixels |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | 401 ppi |
| Operating System | Android |
| OS Version | 13 |
| CPU | Octa-core Processor |
| GPU | Adreno 740 |
| Chipset | Snapdragon 8 Gen 2 SoC |
| Memory Internal | 128 GB, 256 GB |
| Memory External | No |
| Ram | 8 GB, 12 GB |
| Primary Camera | Triple: 113 MP, (wide) |
| 32 MP, (telephoto) | |
| 16 MP, (ultrawide) | |
| Secondary Camera | 64 MP |
| Camera Features | LED Flash, HDR, Panorama |
| Video | 4K@30/60fps, 1080p@30/60/120/240fps, gyro-EIS |
| Audio | Yes |
| Loudspeaker | Yes |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, hotspot, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.3 with A2DP, LE |
| NFC | Yes |
| USB | microUSB 3.1 Type-C |
| Infrared | Yes |
| Fm Radio | No |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Sensors | Fingerprint(under display, optical), Accelerometer, Gyroscope, Proximity, Compass |
| Messaging | Yes |
| Battery Type | Non-removable Li-Po Battery |
| Battery Capacity | 6100 mAh |
| Battery Charging | Fast Charging Battery |
| Body Color | Black; other colors |
Dhaka, Bangladesh, September 15, 2020 – Xiaomi today introduced the Mi Note 10 series in Bangladesh with the launch of the Mi Note 10 Lite. The newcomer offers a flagship 6.47’’ curved AMOLED display, a versatile 64MP quad camera setup, a powerful Qualcomm® Snapdragon™ 730G SoC and a large ...
read
Smartphone brand POCO announced the launch of their new smartphone, POCO M2 Pro. Featuring a balance between performance and efficiency, the smartphone is powered by Qualcomm Snapdragon 720G and comes with a 33W fast charger in-box. Ziauddin Chowdhury, Country General Manager, Xiaomi Bangladesh said, “POCO M2 Pro offers the best ...
read
Xiaomi's Mobile Product Manager recently teased a new smartphone is on the way and now evidence is mounting that it might be the Xiaomi Civi 2 - a successor to Xiaomi Civi that launched exactly one year ago. Reports indicate that the Civi 2 will be ready to go live as early as thi ...
read