| Display | AMOLED |
| Ram | 8 GB |
| OS | Android 13 |
| CPU | Octa core (3.36 GHz, Single core, Cortex X3 + 2.8 GHz, Quad core, Cortex A715 + 2 GHz, Tri core, Cortex A510) |
| Stroge | 256 GB |
| Battery Capacity | 7500 mAh |
| Name | Nokia Magic Max |
| Model | Magic Max |
| Brand | Nokia |
| Category | Smartphone |
| Price | 58,000.00 Taka (approx) |
| Showroom | Find Here |
| Network Type | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| Network 3G | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| Network 4G | LTE |
| Network 5G | SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE-A, 5G |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Launch Announcement | Not Announced Yet |
| Launch Date | Coming Soon |
| Network Sim | Dual SIM |
| Display Type | AMOLED |
| Display Size | 6.7 inches |
| Display Resolution | 1080 x 2400 pixels |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | 393 ppi |
| Operating System | Android |
| OS Version | 13 |
| CPU | Octa core (3.36 GHz, Single core, Cortex X3 + 2.8 GHz, Quad core, Cortex A715 + 2 GHz, Tri core, Cortex A510) |
| GPU | Adreno 740 |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2 |
| Memory Internal | 256 GB |
| Memory External | No |
| Ram | 8 GB |
| Primary Camera | Triple: 108 MP |
| 16 MP, (wide) | |
| 5 MP, (macro) | |
| Secondary Camera | 64 MP |
| Camera Features | Digital Zoom, Auto Flash, Face Detection, Touch to Focus |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30fps |
| Audio | Yes |
| Loudspeaker | Yes |
| WiFi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| NFC | Yes |
| USB | USB Type-C |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Sensors | Fingerprint Sensor, Light sensor, Proximity sensor, Accelerometer, Compass, Gyroscope |
| Messaging | Yes |
| Battery Type | Li-Polymer Battery |
| Battery Capacity | 7500 mAh |
| Body Color | Black, Gold |
Dhaka, Bangladesh, September 15, 2020 – Xiaomi today introduced the Mi Note 10 series in Bangladesh with the launch of the Mi Note 10 Lite. The newcomer offers a flagship 6.47’’ curved AMOLED display, a versatile 64MP quad camera setup, a powerful Qualcomm® Snapdragon™ 730G SoC and a large ...
read
Smartphone brand POCO announced the launch of their new smartphone, POCO M2 Pro. Featuring a balance between performance and efficiency, the smartphone is powered by Qualcomm Snapdragon 720G and comes with a 33W fast charger in-box. Ziauddin Chowdhury, Country General Manager, Xiaomi Bangladesh said, “POCO M2 Pro offers the best ...
read
Xiaomi's Mobile Product Manager recently teased a new smartphone is on the way and now evidence is mounting that it might be the Xiaomi Civi 2 - a successor to Xiaomi Civi that launched exactly one year ago. Reports indicate that the Civi 2 will be ready to go live as early as thi ...
read