| Display | Fluid AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Ram | 6GB, 8GB, 12GB |
| OS | Android 9.0 (Pie) |
| CPU | Octa-core (1x2.84 GHz Kryo 485 & 3x2.42 GHz Kryo 485 & 4x1.78 GHz Kryo 485) |
| Stroge | 128GB, 256GB |
| Battery Capacity | 4000 mAh |
| Name | OnePlus 7 Pro |
| Model | 7 Pro, GM1911, GM1913, GM1917, GM1910, GM1915 |
| Brand | OnePlus |
| Category | Smartphone |
| Price | 68,999.00 Taka (approx) |
| Showroom | Find Here |
| Network Type | GSM / CDMA / HSPA / LTE |
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| Network 3G | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1800 / 1900 / 2100 |
| Network 4G | LTE |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (5CA) Cat18 1200/150 Mbps |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Launch Announcement | 2019, May |
| Launch Date | Released 2019, May |
| Body Dimensions | 162.6 x 75.9 x 8.8 mm (6.40 x 2.99 x 0.35 in) |
| Body Weight | 206 g (7.27 oz) |
| Build | Front/back glass (Gorilla Glass 5), aluminum frame |
| Network Sim | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Display Type | Fluid AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Display Size | 6.67 inches, 108.8 cm2 (~88.1% screen-to-body ratio) |
| Display Resolution | 1440 x 3120 pixels, 19.5:9 ratio |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | 516 ppi density |
| Display Screen Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
| Operating System | Android |
| OS Version | 9.0 (Pie) |
| OS UI | OxygenOS 9.5.11 |
| CPU | Octa-core (1x2.84 GHz Kryo 485 & 3x2.42 GHz Kryo 485 & 4x1.78 GHz Kryo 485) |
| GPU | Adreno 640 |
| Chipset | Qualcomm SDM855 Snapdragon 855 (7 nm) |
| Memory Internal | 128GB, 256GB |
| Memory External | No |
| Ram | 6GB, 8GB, 12GB |
| Primary Camera | 48 MP, f/1.6, (wide), 1/2", 0.8µm, PDAF, Laser AF, OIS |
| 8 MP, f/2.4, 78mm (telephoto), 3x optical zoom, PDAF, Laser AF, OIS | |
| 16 MP, f/2.2, 13mm (ultrawide), AF | |
| Secondary Camera | Motorized pop-up 16 MP, f/2.0, 25mm (wide), 1/3.0", 1.0µm |
| Camera Features | Dual-LED flash, panorama, HDR |
| Video | 2160p@30/60fps, 1080p@30/60/240fps, 720p@480fps, Auto HDR, gyro-EIS, no video rec. with ultrawide ca |
| Audio | Vibration, MP3, WAV Ringtones |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm Jack | No Active noise cancellation with dedicated mic Dolby Atmos sound |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE, aptX HD |
| NFC | Yes |
| USB | 3.1, Type-C 1.0 reversible connector, USB On-The-Go |
| Fm Radio | No |
| GPS | Yes, with dual-band A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Java | No |
| Battery Type | Non-removable Li-Po |
| Battery Capacity | 4000 mAh |
| Battery Charging | Fast battery charging 30W (Warp Charge) |
| Body Color | Mirror Grey, Almond, Nebula Blue |
Dhaka, Bangladesh, September 15, 2020 – Xiaomi today introduced the Mi Note 10 series in Bangladesh with the launch of the Mi Note 10 Lite. The newcomer offers a flagship 6.47’’ curved AMOLED display, a versatile 64MP quad camera setup, a powerful Qualcomm® Snapdragon™ 730G SoC and a large ...
read
Smartphone brand POCO announced the launch of their new smartphone, POCO M2 Pro. Featuring a balance between performance and efficiency, the smartphone is powered by Qualcomm Snapdragon 720G and comes with a 33W fast charger in-box. Ziauddin Chowdhury, Country General Manager, Xiaomi Bangladesh said, “POCO M2 Pro offers the best ...
read
Xiaomi's Mobile Product Manager recently teased a new smartphone is on the way and now evidence is mounting that it might be the Xiaomi Civi 2 - a successor to Xiaomi Civi that launched exactly one year ago. Reports indicate that the Civi 2 will be ready to go live as early as thi ...
read