| Display | AMOLED, 1000 nits (HBM) |
| Ram | 2 GB |
| OS | N/A 6.0 |
| CPU | Quad-core 1.7 GHz Cortex-A53 |
| Stroge | 32 GB |
| Battery Capacity | 500 mAh |
| Name | OnePlus Watch 2R |
| Model | Watch 2R |
| Brand | OnePlus |
| Category | Smartwatch |
| Price | 40,500.00 Taka (approx) |
| Showroom | Find Here |
| Network Type | No Cellular Connectivity |
| GPRS | No |
| EDGE | No |
| Launch Announcement | 2024, July |
| Launch Date | Available. Released 2024, July |
| Body Dimensions | 47 x 46.6 x 12.1 mm (1.85 x 1.83 x 0.48 in) |
| Body Weight | 37 g |
| Build | Glass front (sapphire crystal), aluminum frame |
| Network Sim | No |
| Display Type | AMOLED, 1000 nits (HBM) |
| Display Size | 1.43 inches |
| Display Resolution | 466 x 466 pixels |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | 461 ppi |
| Display Screen Protection | Sapphire crystal glass |
| OS Version | 6.0 |
| OS UI | ColorOS Watch |
| CPU | Quad-core 1.7 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Adreno 702 |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon W5 Gen 1 (4 nm) |
| Memory Internal | 32 GB |
| Memory External | No |
| Ram | 2 GB |
| Primary Camera | No |
| Audio | Yes |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | No |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| USB | No |
| Fm Radio | No |
| GPS | Yes with a GPS |
| Sensors | Accelerometer, gyro, barometer, compass, heart rate, SpO2 |
| Messaging | Yes |
| Battery Type | Non-removable Li-Po Battery |
| Battery Capacity | 500 mAh |
| Battery Charging | 7.5W wired |
| Body Color | Forest Green, Gunmetal Gray |
Dhaka, Bangladesh, September 15, 2020 – Xiaomi today introduced the Mi Note 10 series in Bangladesh with the launch of the Mi Note 10 Lite. The newcomer offers a flagship 6.47’’ curved AMOLED display, a versatile 64MP quad camera setup, a powerful Qualcomm® Snapdragon™ 730G SoC and a large ...
read
Smartphone brand POCO announced the launch of their new smartphone, POCO M2 Pro. Featuring a balance between performance and efficiency, the smartphone is powered by Qualcomm Snapdragon 720G and comes with a 33W fast charger in-box. Ziauddin Chowdhury, Country General Manager, Xiaomi Bangladesh said, “POCO M2 Pro offers the best ...
read
Xiaomi's Mobile Product Manager recently teased a new smartphone is on the way and now evidence is mounting that it might be the Xiaomi Civi 2 - a successor to Xiaomi Civi that launched exactly one year ago. Reports indicate that the Civi 2 will be ready to go live as early as thi ...
read