| Display | IPS LCD, 90Hz, 1000 nits (HBM) |
| Ram | 4 GB, 6 GB, 8 GB |
| OS | Android 14 |
| CPU | Octa-core |
| Stroge | 64 GB, 128 GB, 256 GB |
| Battery Capacity | 5100 mAh |
| Name | Oppo A3x |
| Model | A3x 4G, CPH2641 |
| Brand | Oppo |
| Category | Smartphone |
| Price | 16,990.00 Taka (approx) |
| Showroom | Find Here |
| Network Type | GSM / HSPA / LTE |
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| Network 3G | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 - version 1 |
| Network 4G | LTE |
| Speed | HSPA, LTE |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Launch Announcement | 2024, August |
| Launch Date | Available. Released 2024, August |
| Body Dimensions | 165.8 x 76.1 x 7.7 mm (6.53 x 3.00 x 0.30 in) |
| Body Weight | 186 g |
| Network Sim | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Display Type | IPS LCD, 90Hz, 1000 nits (HBM) |
| Display Size | 6.67 inches, 107.2 cm2 |
| Display Resolution | 720 x 1604 pixels, 20:9 ratio |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | 264 ppi |
| Display Screen Protection | Panda glass |
| Operating System | Android |
| OS Version | 14 |
| OS UI | ColorOS 14 |
| CPU | Octa-core |
| GPU | Adreno 610 |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 6s Gen 1 |
| Memory Internal | 64 GB, 128 GB, 256 GB |
| Memory External | microSDXC |
| Ram | 4 GB, 6 GB, 8 GB |
| Primary Camera | Dual: 8 MP, (wide) |
| Auxiliary lens | |
| Secondary Camera | 5 MP |
| Camera Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30/60fps |
| Audio | Yes |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| NFC | No |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Fm Radio | No |
| GPS | Yes with a GPS |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity, compass |
| Messaging | Yes |
| Battery Type | Non-removable Li-Po Battery |
| Battery Capacity | 5100 mAh |
| Battery Charging | 45W wired, PD2.0, PPS, 50% in 30 min (advertised) |
| Body Color | Nebula Red, Ocean Blue |
Dhaka, Bangladesh, September 15, 2020 – Xiaomi today introduced the Mi Note 10 series in Bangladesh with the launch of the Mi Note 10 Lite. The newcomer offers a flagship 6.47’’ curved AMOLED display, a versatile 64MP quad camera setup, a powerful Qualcomm® Snapdragon™ 730G SoC and a large ...
read
Smartphone brand POCO announced the launch of their new smartphone, POCO M2 Pro. Featuring a balance between performance and efficiency, the smartphone is powered by Qualcomm Snapdragon 720G and comes with a 33W fast charger in-box. Ziauddin Chowdhury, Country General Manager, Xiaomi Bangladesh said, “POCO M2 Pro offers the best ...
read
Xiaomi's Mobile Product Manager recently teased a new smartphone is on the way and now evidence is mounting that it might be the Xiaomi Civi 2 - a successor to Xiaomi Civi that launched exactly one year ago. Reports indicate that the Civi 2 will be ready to go live as early as thi ...
read