| Display | IPS LCD, 1B colors, Dolby Vision, 144Hz, 500 nits (typ) |
| Ram | 8 GB, 12 GB |
| OS | Android 13 |
| CPU | Octa-core (1x3.05 GHz Cortex-X2 & 3x2.85 GHz Cortex-A710 & 4x1.80 GHz Cortex-A510) |
| Stroge | 256 GB, 512 GB |
| Battery Capacity | 9510 mAh |
| Name | Oppo Pad 2 |
| Model | Oppo Pad 2, OPD2201 |
| Brand | Oppo |
| Category | Smartphone |
| Price | 52,990.00 Taka (approx) |
| Showroom | Find Here |
| Network Type | No Cellular Connectivity |
| GPRS | No |
| EDGE | No |
| Launch Announcement | 2023, March |
| Launch Date | Available. Released 2023, March |
| Body Dimensions | 258 x 189.4 x 6.5 mm (10.16 x 7.46 x 0.26 in) |
| Body Weight | 552 g |
| Build | Glass front, aluminum frame |
| Network Sim | No |
| Display Type | IPS LCD, 1B colors, Dolby Vision, 144Hz, 500 nits (typ) |
| Display Size | 11.61 inches, 411.3 cm2 (~84.2% screen-to-body ratio) |
| Display Resolution | 2000 x 2800 pixels |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | 296 ppi |
| Operating System | Android |
| OS Version | 13 |
| OS UI | ColorOS 13.1 |
| CPU | Octa-core (1x3.05 GHz Cortex-X2 & 3x2.85 GHz Cortex-A710 & 4x1.80 GHz Cortex-A510) |
| GPU | Mali-G710 MC10 |
| Chipset | Mediatek Dimensity 9000 (4 nm) |
| Memory Internal | 256 GB, 512 GB |
| Memory External | No |
| Ram | 8 GB, 12 GB |
| Primary Camera | 13 MP |
| Secondary Camera | 8 MP |
| Camera Features | LED Flash |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30ps |
| Audio | Yes |
| Loudspeaker | Yes with Stereo Speakers |
| 3.5mm Jack | No |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG, accessory connector |
| Fm Radio | No |
| Sensors | Accelerometer, gyro, compass, color spectrum |
| Battery Type | Non-removable Li-Po Battery |
| Battery Capacity | 9510 mAh |
| Battery Charging | 67W Wired |
| Body Color | Gray, Gold |
Dhaka, Bangladesh, September 15, 2020 – Xiaomi today introduced the Mi Note 10 series in Bangladesh with the launch of the Mi Note 10 Lite. The newcomer offers a flagship 6.47’’ curved AMOLED display, a versatile 64MP quad camera setup, a powerful Qualcomm® Snapdragon™ 730G SoC and a large ...
read
Smartphone brand POCO announced the launch of their new smartphone, POCO M2 Pro. Featuring a balance between performance and efficiency, the smartphone is powered by Qualcomm Snapdragon 720G and comes with a 33W fast charger in-box. Ziauddin Chowdhury, Country General Manager, Xiaomi Bangladesh said, “POCO M2 Pro offers the best ...
read
Xiaomi's Mobile Product Manager recently teased a new smartphone is on the way and now evidence is mounting that it might be the Xiaomi Civi 2 - a successor to Xiaomi Civi that launched exactly one year ago. Reports indicate that the Civi 2 will be ready to go live as early as thi ...
read