| Display | IPS LCD, 68B colors, Dolby Vision, 144Hz, 900 nits (HBM) |
| Ram | 8 GB, 12 GB, 16 GB |
| OS | Android 14 |
| CPU | 8-core (1x3.39GHz Cortex-X4 & 3x3.1GHz Cortex-A720 & 2x2.9GHz Cortex-A720 & 2x2.2GHz Cortex-A520) |
| Stroge | 256 GB, 512 GB, 1 TB |
| Battery Capacity | 9510 mAh |
| Name | Oppo Pad 3 Pro |
| Model | Pad 3 Pro, OPD2401 |
| Brand | Oppo |
| Category | Tablet |
| Price | 60,500.00 Taka (approx) |
| Showroom | Find Here |
| Network Type | No cellular connectivity |
| GPRS | No |
| EDGE | No |
| Launch Announcement | 2024, October |
| Launch Date | Exp. Release 2024, October |
| Body Dimensions | 268.7 x 195.1 x 6.5 mm (10.58 x 7.68 x 0.26 in) |
| Body Weight | 586 g |
| Build | Glass front, aluminum frame, aluminum back |
| Network Sim | No |
| Display Type | IPS LCD, 68B colors, Dolby Vision, 144Hz, 900 nits (HBM) |
| Display Size | 12.1 inches, 445.2 cm2 |
| Display Resolution | 2120 x 3000 pixels |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | 304 ppi |
| Operating System | Android |
| OS Version | 14 |
| OS UI | ColorOS 14.1 |
| CPU | 8-core (1x3.39GHz Cortex-X4 & 3x3.1GHz Cortex-A720 & 2x2.9GHz Cortex-A720 & 2x2.2GHz Cortex-A520) |
| GPU | Adreno 750 (1 GHz) |
| Chipset | Qualcomm SM8650-AC Snapdragon 8 Gen 3 (4 nm) |
| Memory Internal | 256 GB, 512 GB, 1 TB |
| Memory External | No |
| Ram | 8 GB, 12 GB, 16 GB |
| Primary Camera | 13 MP |
| Secondary Camera | 8 MP |
| Camera Features | LED flash |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30ps, gyro-EIS |
| Audio | Yes |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers (4 speakers) |
| 3.5mm Jack | No |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6/7, dual-band |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE |
| NFC | No |
| USB | USB Type-C 3.2 |
| Fm Radio | No |
| GPS | No |
| Sensors | Accelerometer, proximity (accessories only), gyro, compass, color spectrum |
| Messaging | Yes |
| Battery Type | Non-removable Li-Po Battery |
| Battery Capacity | 9510 mAh |
| Battery Charging | 67W wired, PD, QC, UFCS |
| Body Color | Blue, Gold |
Dhaka, Bangladesh, September 15, 2020 – Xiaomi today introduced the Mi Note 10 series in Bangladesh with the launch of the Mi Note 10 Lite. The newcomer offers a flagship 6.47’’ curved AMOLED display, a versatile 64MP quad camera setup, a powerful Qualcomm® Snapdragon™ 730G SoC and a large ...
read
Smartphone brand POCO announced the launch of their new smartphone, POCO M2 Pro. Featuring a balance between performance and efficiency, the smartphone is powered by Qualcomm Snapdragon 720G and comes with a 33W fast charger in-box. Ziauddin Chowdhury, Country General Manager, Xiaomi Bangladesh said, “POCO M2 Pro offers the best ...
read
Xiaomi's Mobile Product Manager recently teased a new smartphone is on the way and now evidence is mounting that it might be the Xiaomi Civi 2 - a successor to Xiaomi Civi that launched exactly one year ago. Reports indicate that the Civi 2 will be ready to go live as early as thi ...
read