| Display | IPS LCD, 1B colors, 360 nits (typ) |
| Ram | 4 GB, 6 GB |
| OS | Android 12 |
| CPU | Octa-core (4x2.4 GHz Kryo 265 Gold & 4x1.9 GHz Kryo 265 Silver) |
| Stroge | 64 GB, 128 GB |
| Battery Capacity | 7100 mAh |
| Name | Oppo Pad Air |
| Model | Pad Air, OPD2102, X21N2 |
| Brand | Oppo |
| Category | Tablet |
| Price | 17,990.00 Taka (approx) |
| Showroom | Find Here |
| Network Type | No Cellular Connectivity |
| GPRS | No |
| EDGE | No |
| Launch Announcement | 2022, May |
| Launch Date | Exp. Release 2022, June |
| Body Dimensions | 245.1 x 154.8 x 6.9 mm (9.65 x 6.09 x 0.27 in) |
| Body Weight | 440 g |
| Network Sim | No |
| Display Type | IPS LCD, 1B colors, 360 nits (typ) |
| Display Size | 10.36 inches, 305.5 cm2 (~80.5% screen-to-body ratio) |
| Display Resolution | 1200 x 2000 pixels, 5:3 ratio |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | 225 ppi |
| Operating System | Android |
| OS Version | 12 |
| OS UI | ColorOS 12 |
| CPU | Octa-core (4x2.4 GHz Kryo 265 Gold & 4x1.9 GHz Kryo 265 Silver) |
| GPU | Adreno 610 |
| Chipset | Qualcomm SM6225 Snapdragon 680 4G (6 nm) |
| Memory Internal | 64 GB, 128 GB |
| Memory External | microSDXC |
| Ram | 4 GB, 6 GB |
| Primary Camera | 8 MP |
| Secondary Camera | 5 MP |
| Camera Features | Panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Audio | Yes |
| Loudspeaker | Yes with Stereo (4) Speakers |
| 3.5mm Jack | No |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, Hotspot |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE, aptX HD |
| USB | USB Type-C 2.0, USB On-The-Go |
| Fm Radio | No |
| GPS | No |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity |
| Battery Type | Non-removable Li-Po Battery |
| Battery Capacity | 7100 mAh |
| Battery Charging | Fast Charging 18W |
| Body Color | Gray, Silver |
Dhaka, Bangladesh, September 15, 2020 – Xiaomi today introduced the Mi Note 10 series in Bangladesh with the launch of the Mi Note 10 Lite. The newcomer offers a flagship 6.47’’ curved AMOLED display, a versatile 64MP quad camera setup, a powerful Qualcomm® Snapdragon™ 730G SoC and a large ...
read
Smartphone brand POCO announced the launch of their new smartphone, POCO M2 Pro. Featuring a balance between performance and efficiency, the smartphone is powered by Qualcomm Snapdragon 720G and comes with a 33W fast charger in-box. Ziauddin Chowdhury, Country General Manager, Xiaomi Bangladesh said, “POCO M2 Pro offers the best ...
read
Xiaomi's Mobile Product Manager recently teased a new smartphone is on the way and now evidence is mounting that it might be the Xiaomi Civi 2 - a successor to Xiaomi Civi that launched exactly one year ago. Reports indicate that the Civi 2 will be ready to go live as early as thi ...
read