| Display | AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Ram | 8GB |
| OS | Android 9.0 (Pie) |
| CPU | Octa-core (2x2.2 GHz Cortex-A75 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| Stroge | 256GB |
| Battery Capacity | 4000 mAh |
| Name | Oppo Reno 2 Z |
| Model | Reno 2 Z, PCKM70, PCKT00, PCKM00, CPH1945, CPH1951 |
| Brand | Oppo |
| Category | Smartphone |
| Price | 35,500.00 Taka (approx) |
| Showroom | Find Here |
| Network Type | GSM / HSPA / LTE |
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| Network 3G | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| Network 4G | LTE |
| Speed | HSPA, LTE-A |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Launch Announcement | 2019, August |
| Launch Date | Released 2019, September |
| Body Dimensions | 162.4 x 75.8 x 8.7 mm (6.39 x 2.98 x 0.34 in) |
| Body Weight | 195 g (6.88 oz) |
| Network Sim | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Display Type | AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Display Size | 6.53 inches, 104.7 cm2 (~85.0% screen-to-body ratio) |
| Display Resolution | 1080 x 2340 pixels, 19.5:9 ratio |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | 395 ppi density |
| Display Screen Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
| Operating System | Android |
| OS Version | 9.0 (Pie) |
| OS UI | ColorOS 6.1 |
| CPU | Octa-core (2x2.2 GHz Cortex-A75 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | PowerVR GM9446 |
| Chipset | Mediatek MT6779 Helio P90 (12 nm) |
| Memory Internal | 256GB |
| Memory External | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) |
| Ram | 8GB |
| Primary Camera | 48 MP, f/1.7, 26mm (wide), 1/2.0", 0.8µm, PDAF |
| 8 MP, f/2.2, 13mm (ultrawide), 1/4", 1.12µm | |
| 2 MP B/W, f/2.4, 1/5", 1.75µm | |
| 2 MP, f/2.4, 1/5", 1.75µm, depth sensor | |
| Secondary Camera | Motorized pop-up 16 MP, f/2.0, 26mm (wide), 1/3.1", 1.0µm |
| Camera Features | Dual-LED flash, HDR, panorama |
| Video | 2160p@30fps, 1080p@30fps (gyro-EIS); video rec. only with main camera |
| Audio | Vibration, MP3, WAV Ringtones |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic Dolby Atmos sound |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| USB | Type-C 1.0 reversible connector |
| Fm Radio | No |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Java | No |
| Battery Type | Non-removable Li-Po |
| Battery Capacity | 4000 mAh |
| Battery Charging | Fast battery charging 20W (VOOC Flash Charge 3.0) |
| Made By | China |
| Body Color | Sky White, Luminous Black |
Dhaka, Bangladesh, September 15, 2020 – Xiaomi today introduced the Mi Note 10 series in Bangladesh with the launch of the Mi Note 10 Lite. The newcomer offers a flagship 6.47’’ curved AMOLED display, a versatile 64MP quad camera setup, a powerful Qualcomm® Snapdragon™ 730G SoC and a large ...
read
Smartphone brand POCO announced the launch of their new smartphone, POCO M2 Pro. Featuring a balance between performance and efficiency, the smartphone is powered by Qualcomm Snapdragon 720G and comes with a 33W fast charger in-box. Ziauddin Chowdhury, Country General Manager, Xiaomi Bangladesh said, “POCO M2 Pro offers the best ...
read
Xiaomi's Mobile Product Manager recently teased a new smartphone is on the way and now evidence is mounting that it might be the Xiaomi Civi 2 - a successor to Xiaomi Civi that launched exactly one year ago. Reports indicate that the Civi 2 will be ready to go live as early as thi ...
read