| Display | LTPO AMOLED |
| Ram | 2 GB |
| OS | ColorOS Watch 3.0 - China |
| CPU | Quad-core 1.7 GHz Cortex-A53 |
| Stroge | 32 GB |
| Battery Capacity | 570 mAh |
| Name | Oppo Watch 4 Pro |
| Model | Watch 4 Pro |
| Brand | Oppo |
| Category | Smartphone |
| Price | 35,500.00 Taka (approx) |
| Showroom | Find Here |
| Network Type | HSPA / LTE |
| Network 3G | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| Network 4G | LTE |
| Speed | HSPA, LTE |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Launch Announcement | 2023, August |
| Launch Date | Available. Released 2023, September |
| Body Dimensions | 50.1 x 38.3 x 12.9 mm (1.97 x 1.51 x 0.51 in) |
| Body Weight | 52.3 g |
| Build | Glass front, stainless steel frame |
| Network Sim | eSIM (market/region dependent) |
| Display Type | LTPO AMOLED |
| Display Size | 1.91 inches |
| Display Resolution | 378 x 496 pixels |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | 327 ppi |
| Operating System | ColorOS |
| OS Version | Watch 3.0 - China |
| CPU | Quad-core 1.7 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Adreno A702 |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon W5+ Gen 1 (4 nm) |
| Memory Internal | 32 GB |
| Memory External | No |
| Ram | 2 GB |
| Audio | Yes |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | No |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| NFC | Yes |
| USB | No |
| Fm Radio | No |
| GPS | Yes with a GPS |
| Sensors | Accelerometer, gyro, heart rate, compass, barometer, SpO2, thermometer (skin temperature) |
| Messaging | Yes |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion Battery |
| Battery Capacity | 570 mAh |
| Battery Charging | Charging: 100% in 65 min (advertised) |
| Body Color | Black, Silver |
Dhaka, Bangladesh, September 15, 2020 – Xiaomi today introduced the Mi Note 10 series in Bangladesh with the launch of the Mi Note 10 Lite. The newcomer offers a flagship 6.47’’ curved AMOLED display, a versatile 64MP quad camera setup, a powerful Qualcomm® Snapdragon™ 730G SoC and a large ...
read
Smartphone brand POCO announced the launch of their new smartphone, POCO M2 Pro. Featuring a balance between performance and efficiency, the smartphone is powered by Qualcomm Snapdragon 720G and comes with a 33W fast charger in-box. Ziauddin Chowdhury, Country General Manager, Xiaomi Bangladesh said, “POCO M2 Pro offers the best ...
read
Xiaomi's Mobile Product Manager recently teased a new smartphone is on the way and now evidence is mounting that it might be the Xiaomi Civi 2 - a successor to Xiaomi Civi that launched exactly one year ago. Reports indicate that the Civi 2 will be ready to go live as early as thi ...
read