| Display | FHD |
| Ram | 8 GB |
| OS | Android 12 |
| CPU | IMG GE8300 660MHZ, 2* [email protected] GHz 6* Corted [email protected] GHz, 12 mm Process |
| Stroge | 256 GB |
| Battery Capacity | 21000 mAh |
| Name | Oukitel WP19 |
| Model | WP19 |
| Brand | Oukitel |
| Category | Smartphone |
| Price | 70,000.00 Taka (approx) |
| Showroom | Find Here |
| Network Type | GSM / HSPA / LTE |
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| Network 3G | WCDMA |
| Network 4G | LTE |
| Speed | HSPA, LTE |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Launch Announcement | 2022, June |
| Launch Date | Available. Released 2022, June |
| Body Dimensions | 128.1 x 84 x 29 mm |
| Body Weight | 570 g |
| Network Sim | Dual SIM |
| Display Type | FHD |
| Display Size | 6.78 inches |
| Display Resolution | 1080 x 2460 pixels |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | 410 ppi |
| Operating System | Android |
| OS Version | 12 |
| CPU | IMG GE8300 660MHZ, 2* [email protected] GHz 6* Corted [email protected] GHz, 12 mm Process |
| GPU | ARM NATT MC4 |
| Memory Internal | 256 GB |
| Memory External | No |
| Ram | 8 GB |
| Primary Camera | Triple: 64 MP |
| 64 MP | |
| 20 MP | |
| Secondary Camera | 16 MP |
| Camera Features | LED Flash |
| Video | 1080p@30fps |
| Audio | Yes |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| WiFi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| NFC | Yes |
| USB | Yes |
| GPS | Yes with A-GPS |
| Sensors | Proximity Sensor, Accelerometer, Side-Mounted Fingerprint Sensor, Gyoscops |
| Messaging | Yes |
| Battery Type | High Capacity Li-Polymer Battery |
| Battery Capacity | 21000 mAh |
| Battery Charging | Fast Charging 33W |
| Body Color | Black |
Dhaka, Bangladesh, September 15, 2020 – Xiaomi today introduced the Mi Note 10 series in Bangladesh with the launch of the Mi Note 10 Lite. The newcomer offers a flagship 6.47’’ curved AMOLED display, a versatile 64MP quad camera setup, a powerful Qualcomm® Snapdragon™ 730G SoC and a large ...
read
Smartphone brand POCO announced the launch of their new smartphone, POCO M2 Pro. Featuring a balance between performance and efficiency, the smartphone is powered by Qualcomm Snapdragon 720G and comes with a 33W fast charger in-box. Ziauddin Chowdhury, Country General Manager, Xiaomi Bangladesh said, “POCO M2 Pro offers the best ...
read
Xiaomi's Mobile Product Manager recently teased a new smartphone is on the way and now evidence is mounting that it might be the Xiaomi Civi 2 - a successor to Xiaomi Civi that launched exactly one year ago. Reports indicate that the Civi 2 will be ready to go live as early as thi ...
read