| Display | Super AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Ram | 4GB, 6GB |
| OS | Android 8.0 (Oreo), planned upgrade to Android 9.0 (Pie) |
| CPU | Octa-core (2x2.2 GHz Cortex-A73 & 6x1.6 GHz Cortex-A53) |
| Stroge | 64GB, 128GB |
| Battery Capacity | 3300 mAh Battery |
| Name | Samsung Galaxy A7 (2018) |
| Model | Galaxy A7 (2018) |
| Brand | Samsung |
| Category | Smartphone |
| Price | 24,990.00 Taka (approx) |
| Showroom | Find Here |
| Network Type | GSM / HSPA / LTE |
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| Network 3G | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 - A750F/DS, A750FN/DS HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 - A750G |
| Network 4G | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800), 38(2600), 40(2300), 41(2500) - A750F/DS, A750FN/DS |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (2CA) Cat6 300/50 Mbps |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Launch Announcement | 2018, September |
| Launch Date | Released 2018, October |
| Body Dimensions | 159.8 x 76.8 x 7.5 mm (6.29 x 3.02 x 0.30 in) |
| Body Weight | 168 g (5.93 oz) |
| Build | Front/back glass, plastic frame |
| Network Sim | Single SIM (Nano-SIM) or Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) - Samsung Pay |
| Display Type | Super AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Display Size | 6.0 inches, 91.4 cm2 (~74.4% screen-to-body ratio) |
| Display Resolution | 1080 x 2220 pixels, 18.5:9 ratio |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | 411 ppi density |
| Display Screen Protection | Corning Gorilla Glass (unspecified version) - A |
| Operating System | Android |
| OS Version | 8.0 (Oreo), planned upgrade to Android 9.0 (Pie) |
| CPU | Octa-core (2x2.2 GHz Cortex-A73 & 6x1.6 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Mali-G71 |
| Chipset | Exynos 7885 Octa (14 nm) |
| Memory Internal | 64GB, 128GB |
| Memory External | microSD, up to 512 GB (dedicated slot) |
| Ram | 4GB, 6GB |
| Primary Camera | 24 MP, f/1.7, 27mm (wide), PDAF 8 MP, f/2.4, 18mm (ultrawide) 5 MP, f/2.2, depth sensor |
| Secondary Camera | 24 MP, f/2.0, 26mm (wide) |
| Camera Features | LED flash panorama, HDR |
| Video | 1080p@30fps (gyro-EIS) |
| Audio | Vibration, MP3, WAV Ringtones |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes - Active noise cancellation with dedicated mic - Dolby Atmos |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, WiFi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| NFC | Yes |
| USB | microUSB 2.0 |
| Infrared | Yes |
| Fm Radio | Yes |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass - ANT+ |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Java | No |
| Battery Type | Non-removable Li-Po battery |
| Battery Capacity | 3300 mAh Battery |
| Made By | Koria |
| Body Color | Black, blue, gold, pink |
Dhaka, Bangladesh, September 15, 2020 – Xiaomi today introduced the Mi Note 10 series in Bangladesh with the launch of the Mi Note 10 Lite. The newcomer offers a flagship 6.47’’ curved AMOLED display, a versatile 64MP quad camera setup, a powerful Qualcomm® Snapdragon™ 730G SoC and a large ...
read
Smartphone brand POCO announced the launch of their new smartphone, POCO M2 Pro. Featuring a balance between performance and efficiency, the smartphone is powered by Qualcomm Snapdragon 720G and comes with a 33W fast charger in-box. Ziauddin Chowdhury, Country General Manager, Xiaomi Bangladesh said, “POCO M2 Pro offers the best ...
read
Xiaomi's Mobile Product Manager recently teased a new smartphone is on the way and now evidence is mounting that it might be the Xiaomi Civi 2 - a successor to Xiaomi Civi that launched exactly one year ago. Reports indicate that the Civi 2 will be ready to go live as early as thi ...
read