| Display | OLED, 1B colors, 120Hz, HDR BT.2020 |
| Ram | 12 GB |
| OS | Android 12 |
| CPU | Octa-core (1x3.00 GHz Cortex-X2 & 3x2.40 GHz Cortex-A710 & 4x1.70 GHz Cortex-A510) |
| Stroge | 256 GB, 512 GB |
| Battery Capacity | 5000 mAh |
| Name | Sony Xperia 1 IV |
| Model | Xperia 1 IV, XQCT62-B, XQCT54, XQCT54C0V.YD, XQCT54C0B.YD, XQCT54C0W.YD |
| Brand | Sony |
| Category | Smartphone |
| Price | 139,990.00 Taka (approx) |
| Showroom | Find Here |
| Network Type | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| Network 3G | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| Network 4G | LTE |
| Network 5G | SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE-A, 5G |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Launch Announcement | 2022, May |
| Launch Date | Exp. Release 2022, June |
| Body Dimensions | 165 x 71 x 8.2 mm (6.50 x 2.80 x 0.32 in) |
| Body Weight | 185 g |
| Build | Glass Front (Gorilla Glass Victus), Glass Back (Gorilla Glass Victus), Aluminum Frame |
| Network Sim | Single SIM (Nano-SIM or eSIM) or Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, Dual stand-by) |
| Display Type | OLED, 1B colors, 120Hz, HDR BT.2020 |
| Display Size | 6.5 inches, 98.6 cm2 (~84.2% screen-to-body ratio) |
| Display Resolution | 1644 x 3840 pixels, 21:9 ratio |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | 643 ppi |
| Display Screen Protection | Corning Gorilla Glass Victus |
| Operating System | Android |
| OS Version | 12 |
| CPU | Octa-core (1x3.00 GHz Cortex-X2 & 3x2.40 GHz Cortex-A710 & 4x1.70 GHz Cortex-A510) |
| GPU | Adreno 730 |
| Chipset | Qualcomm SM8450 Snapdragon 8 Gen 1 (4 nm) |
| Memory Internal | 256 GB, 512 GB |
| Memory External | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Ram | 12 GB |
| Primary Camera | Quad: 12 MP, (wide) |
| 12 MP, (telephoto) | |
| 12 MP, (ultrawide) | |
| 0.3 MP, TOF 3D, (depth) | |
| Secondary Camera | 12 MP |
| Camera Features | Zeiss Optics, Zeiss T* Lens coating, LED Flash, Panorama, Eye tracking, HDR |
| Video | 4K@24/25/30/60/120fps HDR, 1080p@30/60/120/240fps |
| Audio | Yes |
| Loudspeaker | Yes with Stereo Speakers |
| 3.5mm Jack | Yes |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA, Hotspot |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE Audio, aptX HD, aptX Adaptive |
| NFC | Yes |
| USB | USB Type-C 3.2; USB On-The-Go, video output |
| Fm Radio | Yes |
| GPS | Yes with Dual Band A-GPS |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, barometer, compass, color spectrum |
| Messaging | Yes |
| Battery Type | Non-removable Li-Po Battery |
| Battery Capacity | 5000 mAh |
| Battery Charging | Fast Charging 30W, 50% in 30 min (advertised) |
| Body Color | Black, Violet, White |
Dhaka, Bangladesh, September 15, 2020 – Xiaomi today introduced the Mi Note 10 series in Bangladesh with the launch of the Mi Note 10 Lite. The newcomer offers a flagship 6.47’’ curved AMOLED display, a versatile 64MP quad camera setup, a powerful Qualcomm® Snapdragon™ 730G SoC and a large ...
read
Smartphone brand POCO announced the launch of their new smartphone, POCO M2 Pro. Featuring a balance between performance and efficiency, the smartphone is powered by Qualcomm Snapdragon 720G and comes with a 33W fast charger in-box. Ziauddin Chowdhury, Country General Manager, Xiaomi Bangladesh said, “POCO M2 Pro offers the best ...
read
Xiaomi's Mobile Product Manager recently teased a new smartphone is on the way and now evidence is mounting that it might be the Xiaomi Civi 2 - a successor to Xiaomi Civi that launched exactly one year ago. Reports indicate that the Civi 2 will be ready to go live as early as thi ...
read