| Display | OLED, 1B colors, 120Hz, HDR10, BT.2020 |
| Ram | 8 GB |
| OS | Android 13 |
| CPU | Octa-core (1x3.2 GHz Cortex-X3 & 2x2.8 GHz Cortex-A715 & 2x2.8 GHz Cortex-A710 & 3x2.0 GHz Cortex-A510) |
| Stroge | 128 GB, 256 GB |
| Battery Capacity | 5000 mAh |
| Name | Sony Xperia 5 V |
| Model | Xperia 5 V, XQ-DE54 |
| Brand | Sony |
| Category | Smartphone |
| Price | 120,499.00 Taka (approx) |
| Showroom | Find Here |
| Network Type | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| Network 3G | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| Network 4G | LTE |
| Network 5G | SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE-A, 5G |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Launch Announcement | 2023, September |
| Launch Date | Available. Released 2023, September |
| Body Dimensions | 154 x 68 x 8.6 mm (6.06 x 2.68 x 0.34 in) |
| Body Weight | 182 g |
| Build | Glass front (Gorilla Glass Victus 2), glass back, aluminum frame |
| Network Sim | Nano-SIM and eSIM or Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Display Type | OLED, 1B colors, 120Hz, HDR10, BT.2020 |
| Display Size | 6.1 inches, 86.9 cm2 |
| Display Resolution | 1080 x 2520 pixels, 21:9 ratio |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | 449 ppi |
| Display Screen Protection | Corning Gorilla Glass Victus 2 |
| Operating System | Android |
| OS Version | 13 |
| CPU | Octa-core (1x3.2 GHz Cortex-X3 & 2x2.8 GHz Cortex-A715 & 2x2.8 GHz Cortex-A710 & 3x2.0 GHz Cortex-A510) |
| GPU | Adreno 740 |
| Chipset | Qualcomm SM8550-AB Snapdragon 8 Gen 2 (4 nm) |
| Memory Internal | 128 GB, 256 GB |
| Memory External | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Ram | 8 GB |
| Primary Camera | Dual: 48 MP, (wide) |
| 12 MP, (ultrawide) | |
| Secondary Camera | 12 MP |
| Camera Features | Zeiss optics, Zeiss T* lens coating, LED flash, panorama, HDR, eye tracking |
| Video | 4K@24/25/30/60/120fps HDR, 1080p@30/60/120fps; 5-axis gyro-EIS, OIS |
| Audio | Yes |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm Jack | Yes |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e, tri-band, Wi-Fi Direct, DLNA |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE Audio, aptX HD, aptX Adaptive |
| NFC | Yes |
| USB | USB Type-C 3.2, OTG, DisplayPort |
| Fm Radio | No |
| GPS | Yes with a GPS |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, barometer, compass, color spectrum |
| Messaging | Yes |
| Battery Type | Non-removable Li-Po Battery |
| Battery Capacity | 5000 mAh |
| Battery Charging | 30W wired, PD3.0, PPS, 50% in 30 min (advertised) |
| Body Color | Black, Blue, Platinum Silver |
| Other Features | Wireless Reverse wireless |
Dhaka, Bangladesh, September 15, 2020 – Xiaomi today introduced the Mi Note 10 series in Bangladesh with the launch of the Mi Note 10 Lite. The newcomer offers a flagship 6.47’’ curved AMOLED display, a versatile 64MP quad camera setup, a powerful Qualcomm® Snapdragon™ 730G SoC and a large ...
read
Smartphone brand POCO announced the launch of their new smartphone, POCO M2 Pro. Featuring a balance between performance and efficiency, the smartphone is powered by Qualcomm Snapdragon 720G and comes with a 33W fast charger in-box. Ziauddin Chowdhury, Country General Manager, Xiaomi Bangladesh said, “POCO M2 Pro offers the best ...
read
Xiaomi's Mobile Product Manager recently teased a new smartphone is on the way and now evidence is mounting that it might be the Xiaomi Civi 2 - a successor to Xiaomi Civi that launched exactly one year ago. Reports indicate that the Civi 2 will be ready to go live as early as thi ...
read