| Display | IPS HD+ Incell technology, 16.7M colors |
| Ram | 2 GB |
| OS | Android 14 |
| CPU | Octa core (1.6 GHz) |
| Stroge | 32 GB |
| Battery Capacity | 4000 mAh |
| Name | Symphony G27 Lite |
| Model | G27 Lite |
| Brand | Symphony |
| Category | Smartphone |
| Price | 7,399.00 Taka (approx) |
| Showroom | Find Here |
| Network Type | GSM / HSPA / LTE |
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| Network 3G | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| Network 4G | LTE |
| Speed | HSPA, LTE |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Launch Announcement | 2024, August |
| Launch Date | Available. Released 2024, August |
| Body Dimensions | 163.8 x 75.5 x 9.5 mm |
| Body Weight | 189 g |
| Build | Glass front, plastic back |
| Network Sim | Dual SIM (Nano-SIM/TF Hybrid, dual stand-by) |
| Display Type | IPS HD+ Incell technology, 16.7M colors |
| Display Size | 6.56 inches |
| Display Resolution | 720 x 1612 pixels, 23:9 ratio |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | 269 ppi |
| Operating System | Android |
| OS Version | 14 |
| CPU | Octa core (1.6 GHz) |
| GPU | 550 MHz |
| Memory Internal | 32 GB |
| Memory External | microSD, up to 256GB |
| Ram | 2 GB |
| Primary Camera | Dual: 5 MP |
| 2 MP | |
| Secondary Camera | 5 MP |
| Camera Features | AI, Portrait, Night-Shot, Auto, Panorama, Audio Note, Filter, Display Flash, HDR, Flashlight |
| Video | 1080p |
| Audio | Yes |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | Yes |
| NFC | No |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Fm Radio | Yes |
| GPS | Yes with a GPS |
| Sensors | Fingerprint (side mounted), G-sensor, Proximity, Light sensor |
| Messaging | Yes |
| Battery Type | Non-removable Li-Po Battery |
| Battery Capacity | 4000 mAh |
| Made By | Bangladesh |
| Body Color | Ice Green, Dark Green, Dark Ash, Air blue |
Dhaka, Bangladesh, September 15, 2020 – Xiaomi today introduced the Mi Note 10 series in Bangladesh with the launch of the Mi Note 10 Lite. The newcomer offers a flagship 6.47’’ curved AMOLED display, a versatile 64MP quad camera setup, a powerful Qualcomm® Snapdragon™ 730G SoC and a large ...
read
Smartphone brand POCO announced the launch of their new smartphone, POCO M2 Pro. Featuring a balance between performance and efficiency, the smartphone is powered by Qualcomm Snapdragon 720G and comes with a 33W fast charger in-box. Ziauddin Chowdhury, Country General Manager, Xiaomi Bangladesh said, “POCO M2 Pro offers the best ...
read
Xiaomi's Mobile Product Manager recently teased a new smartphone is on the way and now evidence is mounting that it might be the Xiaomi Civi 2 - a successor to Xiaomi Civi that launched exactly one year ago. Reports indicate that the Civi 2 will be ready to go live as early as thi ...
read