| Display | IPS Screen HD+ |
| Ram | 1 GB |
| OS | Android 8.1 Oreo (Go Edition) |
| CPU | 1.5 GHz Quad Core |
| Stroge | 8 GB |
| Battery Capacity | 2500 mAh |
| Name | Symphony i65 |
| Model | i65 |
| Brand | Symphony |
| Category | Smartphone |
| Price | 6,190.00 Taka (approx) |
| Showroom | Find Here |
| Network Type | GSM / HSPA / LTE |
| Network 2G | 850/900/1800/1900 |
| Network 3G | 900/2100 |
| Network 4G | LTE |
| Speed | HSPA, LTE |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Launch Announcement | Available |
| Body Dimensions | 148 x 71 x 9.1 mm |
| Body Weight | 145 g |
| Network Sim | Dual SIM (micro + micro) |
| Display Type | IPS Screen HD+ |
| Display Size | 5.45 inches |
| Display Resolution | 720 x 1440 pixels |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | 295 ppi density |
| Operating System | Android |
| OS Version | 8.1 Oreo (Go Edition) |
| CPU | 1.5 GHz Quad Core |
| GPU | 570 MHz |
| Memory Internal | 8 GB |
| Memory External | microSD, up to 64 GB |
| Ram | 1 GB |
| Primary Camera | 8 MP |
| Secondary Camera | 5 MP |
| Camera Features | Dual Flash, 4X Zoom, Auto Focus |
| Video | 1080p@30fps |
| Audio | Yes |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| WiFi | Yes |
| Bluetooth | Yes (V4.1) |
| USB | microUSB 2.0 |
| Fm Radio | Yes |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Sensors | Accelerometer |
| Messaging | Yes |
| Java | No |
| Battery Type | Li-Ion |
| Battery Capacity | 2500 mAh |
| Battery Stand by | 250Hrs (Depends on Phone Settings and Network) |
| Battery Talk time | 8Hrs (Depends on Phone Settings and Network) |
| Made By | China |
| Body Color | Gold, Black, Blue |
| Other Features | Dual 4G Stand By, Notification Light, One Hand Operation |
Dhaka, Bangladesh, September 15, 2020 – Xiaomi today introduced the Mi Note 10 series in Bangladesh with the launch of the Mi Note 10 Lite. The newcomer offers a flagship 6.47’’ curved AMOLED display, a versatile 64MP quad camera setup, a powerful Qualcomm® Snapdragon™ 730G SoC and a large ...
read
Smartphone brand POCO announced the launch of their new smartphone, POCO M2 Pro. Featuring a balance between performance and efficiency, the smartphone is powered by Qualcomm Snapdragon 720G and comes with a 33W fast charger in-box. Ziauddin Chowdhury, Country General Manager, Xiaomi Bangladesh said, “POCO M2 Pro offers the best ...
read
Xiaomi's Mobile Product Manager recently teased a new smartphone is on the way and now evidence is mounting that it might be the Xiaomi Civi 2 - a successor to Xiaomi Civi that launched exactly one year ago. Reports indicate that the Civi 2 will be ready to go live as early as thi ...
read