| Display | IPS Full VIsion |
| Ram | 1 GB |
| OS | Android 8.1 Oreo (Go Edition) |
| CPU | 1.3GHz Quad Core |
| Stroge | 8 GB |
| Battery Capacity | 2000 mAh |
| Name | Symphony V128 |
| Model | V128 |
| Brand | Symphony |
| Category | Smartphone |
| Price | 4,990.00 Taka (approx) |
| Showroom | Find Here |
| Network Type | GSM / HSPA |
| Network 2G | GSM 850/900/1800/1900 |
| Network 3G | WCDMA 900/2100 |
| Speed | HSPA |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Launch Announcement | 2019 |
| Body Dimensions | 139.3 X 66 X 10.4 mm |
| Body Weight | 129 g |
| Network Sim | Dual Nano SIM |
| Display Type | IPS Full VIsion |
| Display Size | 4.95 inches |
| Display Resolution | 960 x 480 pixels FWVGA+ |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | 217 ppi density |
| Operating System | Android |
| OS Version | 8.1 Oreo (Go Edition) |
| CPU | 1.3GHz Quad Core |
| GPU | Mali T820 |
| Memory Internal | 8 GB |
| Memory External | microSD, up to 32 GB |
| Ram | 1 GB |
| Primary Camera | 5 MP |
| Secondary Camera | 5 MP |
| Camera Features | Zoom : Back 2X, Front 1.8X Auto Focus : Yes (Back) Aperture f/2.2 (Front+Back), Face Detect, HDR, Panorama, Burst, QR Code and Nighshot |
| Video | 720p@30fps |
| Audio | Yes |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| WiFi | Yes |
| Bluetooth | Yes (V4.2) |
| USB | microUSB 2.0 |
| Fm Radio | Yes |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Sensors | Accelerometer |
| Messaging | Yes |
| Java | No |
| Battery Type | Li-Ion |
| Battery Capacity | 2000 mAh |
| Battery Stand by | 200H (Depends on Phone Settings and Network) |
| Battery Talk time | 8H (Depends on Phone Settings and Network) |
| Made By | China |
| Body Color | Gold, Dark Blue, Black |
| Other Features | Full Vision Display, Fingerprint |
Dhaka, Bangladesh, September 15, 2020 – Xiaomi today introduced the Mi Note 10 series in Bangladesh with the launch of the Mi Note 10 Lite. The newcomer offers a flagship 6.47’’ curved AMOLED display, a versatile 64MP quad camera setup, a powerful Qualcomm® Snapdragon™ 730G SoC and a large ...
read
Smartphone brand POCO announced the launch of their new smartphone, POCO M2 Pro. Featuring a balance between performance and efficiency, the smartphone is powered by Qualcomm Snapdragon 720G and comes with a 33W fast charger in-box. Ziauddin Chowdhury, Country General Manager, Xiaomi Bangladesh said, “POCO M2 Pro offers the best ...
read
Xiaomi's Mobile Product Manager recently teased a new smartphone is on the way and now evidence is mounting that it might be the Xiaomi Civi 2 - a successor to Xiaomi Civi that launched exactly one year ago. Reports indicate that the Civi 2 will be ready to go live as early as thi ...
read