| Display | TN with IPS Film Display |
| Ram | 512 MB |
| OS | Android 8.1.0 (Oreo) |
| CPU | 1.3GHz Quad Core Processor |
| Stroge | 8 GB |
| Battery Capacity | 1800 mAh |
| Name | Symphony V48 |
| Model | V48 |
| Brand | Symphony |
| Category | Smartphone |
| Price | 3,790.00 Taka (approx) |
| Showroom | Find Here |
| Network Type | GSM / HSPA |
| Network 2G | GSM 850/900/1800/1900 |
| Network 3G | WCDMA 2100 |
| Speed | HSPA |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Launch Announcement | Available |
| Body Dimensions | 133.6 X 68 X 10.7 mm |
| Body Weight | 135gm |
| Network Sim | Dual Sim (Standard) |
| Display Type | TN with IPS Film Display |
| Display Size | 4.5 inches |
| Display Resolution | 480 x 854 pixels |
| Display Multitouch | Yes |
| Operating System | Android |
| OS Version | 8.1.0 (Oreo) |
| CPU | 1.3GHz Quad Core Processor |
| Memory Internal | 8 GB |
| Memory External | microSD, up to 64 GB |
| Ram | 512 MB |
| Primary Camera | 5 MP |
| Secondary Camera | 2 MP |
| Camera Features | f/2.2 (Back), f/2.8 (Front), Face beauty, Panorama Mode |
| Video | 720p@30fps |
| Audio | Yes |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| WiFi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| USB | microUSB 2.0 |
| Fm Radio | Yes |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Sensors | Accelerometer |
| Messaging | Yes |
| Java | No |
| Battery Type | Li-Ion |
| Battery Capacity | 1800 mAh |
| Battery Stand by | 375 Hours (Depends on Phone Settings and Network) |
| Battery Talk time | 10 Hours (Depends on Phone Settings and Network) |
| Made By | China |
| Body Color | Black, Red+black, Black+Blue, Black+Gold |
| Other Features | Document viewer Photo/video editor |
Dhaka, Bangladesh, September 15, 2020 – Xiaomi today introduced the Mi Note 10 series in Bangladesh with the launch of the Mi Note 10 Lite. The newcomer offers a flagship 6.47’’ curved AMOLED display, a versatile 64MP quad camera setup, a powerful Qualcomm® Snapdragon™ 730G SoC and a large ...
read
Smartphone brand POCO announced the launch of their new smartphone, POCO M2 Pro. Featuring a balance between performance and efficiency, the smartphone is powered by Qualcomm Snapdragon 720G and comes with a 33W fast charger in-box. Ziauddin Chowdhury, Country General Manager, Xiaomi Bangladesh said, “POCO M2 Pro offers the best ...
read
Xiaomi's Mobile Product Manager recently teased a new smartphone is on the way and now evidence is mounting that it might be the Xiaomi Civi 2 - a successor to Xiaomi Civi that launched exactly one year ago. Reports indicate that the Civi 2 will be ready to go live as early as thi ...
read