| Display | IPS |
| Ram | 1 GB |
| OS | Android 9.0 (Pie) |
| CPU | 1.3GHz Quad-Core Processor |
| Stroge | 8 GB |
| Battery Capacity | 2000 mAh |
| Name | Symphony V99+ |
| Model | V99+ |
| Brand | Symphony |
| Category | Smartphone |
| Price | 3,890.00 Taka (approx) |
| Showroom | Find Here |
| Network Type | GSM / HSPA |
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| Network 3G | HSDPA |
| Speed | HSPA |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Launch Announcement | 2020, September |
| Launch Date | Available. Released 2020, September |
| Body Dimensions | 145 x 72 x 10 mm |
| Network Sim | Dual SIM (Micro) |
| Display Type | IPS |
| Display Size | 5 inches |
| Display Resolution | 720 x 1280 pixels |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | 297 ppi density |
| Operating System | Android |
| OS Version | 9.0 (Pie) |
| CPU | 1.3GHz Quad-Core Processor |
| GPU | Mali-T 800 |
| Memory Internal | 8 GB |
| Memory External | MicroSD (Up to 32 GB) |
| Ram | 1 GB |
| Primary Camera | 5 MP |
| Secondary Camera | 5 MP |
| Camera Features | Burst, Panorama, QR Code, Face Beauty, HDR |
| Video | 720p@30fps |
| Audio | Yes |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| WiFi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| USB | Yes |
| Fm Radio | Yes |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Sensors | G-Sensor, Proximity Sensor, Light Sensor |
| Messaging | Yes |
| Battery Type | Li-Ion Battery |
| Battery Capacity | 2000 mAh |
| Battery Stand by | 140+ Hours |
| Battery Talk time | 5 Hours |
| Made By | Bangladesh |
| Body Color | Golden, Black, Dark Blue |
Dhaka, Bangladesh, September 15, 2020 – Xiaomi today introduced the Mi Note 10 series in Bangladesh with the launch of the Mi Note 10 Lite. The newcomer offers a flagship 6.47’’ curved AMOLED display, a versatile 64MP quad camera setup, a powerful Qualcomm® Snapdragon™ 730G SoC and a large ...
read
Smartphone brand POCO announced the launch of their new smartphone, POCO M2 Pro. Featuring a balance between performance and efficiency, the smartphone is powered by Qualcomm Snapdragon 720G and comes with a 33W fast charger in-box. Ziauddin Chowdhury, Country General Manager, Xiaomi Bangladesh said, “POCO M2 Pro offers the best ...
read
Xiaomi's Mobile Product Manager recently teased a new smartphone is on the way and now evidence is mounting that it might be the Xiaomi Civi 2 - a successor to Xiaomi Civi that launched exactly one year ago. Reports indicate that the Civi 2 will be ready to go live as early as thi ...
read