| Display | Notch |
| Ram | 3 GB |
| OS | Android 11 |
| CPU | 1.8GHZ 12nm |
| Stroge | 32 GB |
| Battery Capacity | 5000 mAh |
| Name | Symphony Z33 |
| Model | Z33 |
| Brand | Symphony |
| Category | Smartphone |
| Price | 10,490.00 Taka (approx) |
| Showroom | Find Here |
| Network Type | GSM / HSPA / LTE |
| Network 2G | GSM 900 / 1800 - SIM 1 & SIM 2 |
| Network 3G | HSDPA |
| Network 4G | LTE |
| Speed | HSPA, LTE |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Launch Announcement | 2021, September |
| Launch Date | Available. Released 2021, September |
| Body Dimensions | 164.4 x 75.7 x 8.63 mm |
| Body Weight | 190 g |
| Network Sim | Dual SIM (Nano-SIM, Dual stand-by) |
| Display Type | Notch |
| Display Size | 6.52 inches |
| Display Resolution | 720 x 1600 pixels |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | 263 ppi |
| Operating System | Android |
| OS Version | 11 |
| CPU | 1.8GHZ 12nm |
| GPU | 680 MHz |
| Memory Internal | 32 GB |
| Memory External | MicroSD (Up to 128 GB) |
| Ram | 3 GB |
| Primary Camera | Dual: 13 MP |
| 2 MP | |
| Secondary Camera | 8 MP |
| Camera Features | AI, Portrait Mode ,Watermark, Night Mode, Motion, Insight Google lens, Enhance lowlight photo, Pro mode, Slow-motion, Burst, Panorama, Qr Code, Face beauty, Time laps ,interval, HDR |
| Video | 720p@30fps |
| Audio | Yes |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| WiFi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| USB | Yes |
| Fm Radio | Yes |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Sensors | G-Sensor, Proximity Sensor, Light Sensor, FingerPrint Sensor |
| Messaging | Yes |
| Battery Type | Li-Polymer Battery |
| Battery Capacity | 5000 mAh |
| Battery Stand by | 490h (Estimated-Depends on the Phone Settings) |
| Battery Talk time | 21h (Estimated-Depends on Network & Phone Settings |
| Made By | Bangladesh |
| Body Color | Black, Green, Pink, Blue |
Dhaka, Bangladesh, September 15, 2020 – Xiaomi today introduced the Mi Note 10 series in Bangladesh with the launch of the Mi Note 10 Lite. The newcomer offers a flagship 6.47’’ curved AMOLED display, a versatile 64MP quad camera setup, a powerful Qualcomm® Snapdragon™ 730G SoC and a large ...
read
Smartphone brand POCO announced the launch of their new smartphone, POCO M2 Pro. Featuring a balance between performance and efficiency, the smartphone is powered by Qualcomm Snapdragon 720G and comes with a 33W fast charger in-box. Ziauddin Chowdhury, Country General Manager, Xiaomi Bangladesh said, “POCO M2 Pro offers the best ...
read
Xiaomi's Mobile Product Manager recently teased a new smartphone is on the way and now evidence is mounting that it might be the Xiaomi Civi 2 - a successor to Xiaomi Civi that launched exactly one year ago. Reports indicate that the Civi 2 will be ready to go live as early as thi ...
read