| Display | IPS Incell, 16M colors |
| Ram | 4 GB |
| OS | Android 13 |
| CPU | Octa-Core 1.6 GHz |
| Stroge | 64 GB |
| Battery Capacity | 5000 mAh |
| Name | Symphony Z70 |
| Model | Z70 |
| Brand | Symphony |
| Category | Smartphone |
| Price | 9,499.00 Taka (approx) |
| Showroom | Find Here |
| Network Type | GSM / HSPA / LTE |
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| Network 3G | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| Network 4G | LTE |
| Speed | HSPA, LTE |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Launch Announcement | 2024, March |
| Launch Date | Available. Released 2024, March |
| Body Dimensions | 164.27 x 76.02 x 8.45 mm |
| Body Weight | 193 g |
| Build | Plastic |
| Network Sim | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Display Type | IPS Incell, 16M colors |
| Display Size | 6.56 inch |
| Display Resolution | 720 x 1612 pixels, 20.15:9 ratio |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | 269 ppi |
| Operating System | Android |
| OS Version | 13 |
| CPU | Octa-Core 1.6 GHz |
| GPU | 650 MHz |
| Chipset | Unisoc T606 |
| Memory Internal | 64 GB |
| Memory External | Up to 256GB |
| Ram | 4 GB |
| Primary Camera | Triple: 50 MP, (wide) |
| 2 MP | |
| 2 MP | |
| Secondary Camera | 8 MP |
| Camera Features | LED flash, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Audio | Yes |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| WiFi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| GPS | Yes with a GPS |
| Sensors | Fingerprint (side mounted), G-Sensor, Proximity, Light Sensor |
| Messaging | Yes |
| Battery Type | Non-removable Li-Po Battery |
| Battery Capacity | 5000 mAh |
| Battery Stand by | 250 hours |
| Battery Talk time | 20 hours |
| Battery Charging | 10W wired |
| Made By | Bangladesh |
| Body Color | Reflective Green, Electric Blue, Honey Dew Green, Fusion Gold |
Symphony Z70 comes with 6.56 inches IPS Incell screen. It has a center punch-hole design on the front. The display. The back camera is of triple 52+2+2 MP with camera etc. and 1080p video recording. The front camera is of 8 MP. Symphony Z70 comes with 5000 mAh big battery with a 10W Fast Charging solution. It has 4 GB RAM, up to Octa-Core 1.6 GHz CPU and 650 MHz. It is powered by a Unisoc T606 chipset. The phone comes with 64 GB internal. There is a side-mounted fingerprint sensor in this phone.
Dhaka, Bangladesh, September 15, 2020 – Xiaomi today introduced the Mi Note 10 series in Bangladesh with the launch of the Mi Note 10 Lite. The newcomer offers a flagship 6.47’’ curved AMOLED display, a versatile 64MP quad camera setup, a powerful Qualcomm® Snapdragon™ 730G SoC and a large ...
read
Smartphone brand POCO announced the launch of their new smartphone, POCO M2 Pro. Featuring a balance between performance and efficiency, the smartphone is powered by Qualcomm Snapdragon 720G and comes with a 33W fast charger in-box. Ziauddin Chowdhury, Country General Manager, Xiaomi Bangladesh said, “POCO M2 Pro offers the best ...
read
Xiaomi's Mobile Product Manager recently teased a new smartphone is on the way and now evidence is mounting that it might be the Xiaomi Civi 2 - a successor to Xiaomi Civi that launched exactly one year ago. Reports indicate that the Civi 2 will be ready to go live as early as thi ...
read