| Display | IPS, 400 nits |
| Ram | 8 GB |
| OS | Android 14 |
| CPU | Octa-core (2x2.2 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| Stroge | 256 GB |
| Battery Capacity | 10000 mAh |
| Name | TCL NxtPaper 14 |
| Model | NxtPaper 14 |
| Brand | TCL |
| Category | Tablet |
| Price | 65,500.00 Taka (approx) |
| Showroom | Find Here |
| Network Type | No Cellular Connectivity |
| GPRS | No |
| EDGE | No |
| Launch Announcement | 2024, February |
| Launch Date | Available. Released 2024, June |
| Body Dimensions | 322.4 x 222 x 7 mm (12.69 x 8.74 x 0.28 in) |
| Body Weight | 760 g |
| Network Sim | No |
| Display Type | IPS, 400 nits |
| Display Size | 12.2 inches, 443.2 cm2 (~61.9% screen-to-body ratio) |
| Display Resolution | 1600 x 2400 pixels, 3:2 ratio |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | 236 ppi |
| Display Screen Protection | NxtPaper Technology |
| Operating System | Android |
| OS Version | 14 |
| CPU | Octa-core (2x2.2 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| Chipset | Mediatek Helio G99 (6 nm) |
| Memory Internal | 256 GB |
| Memory External | microSDXC (dedicated slot) |
| Ram | 8 GB |
| Primary Camera | 8 MP |
| Secondary Camera | Dual: 13 MP |
| 5 MP | |
| Camera Features | LED Flash |
| Video | 1080p@30fps |
| Audio | Yes |
| Loudspeaker | Yes with Stereo Speakers |
| 3.5mm Jack | No |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Fm Radio | No |
| GPS | Yes with a GPS |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
| Messaging | Yes |
| Battery Type | Non-removable Li-Po Battery |
| Battery Capacity | 10000 mAh |
| Battery Charging | 33W Wired |
| Body Color | Navy Blue |
Dhaka, Bangladesh, September 15, 2020 – Xiaomi today introduced the Mi Note 10 series in Bangladesh with the launch of the Mi Note 10 Lite. The newcomer offers a flagship 6.47’’ curved AMOLED display, a versatile 64MP quad camera setup, a powerful Qualcomm® Snapdragon™ 730G SoC and a large ...
read
Smartphone brand POCO announced the launch of their new smartphone, POCO M2 Pro. Featuring a balance between performance and efficiency, the smartphone is powered by Qualcomm Snapdragon 720G and comes with a 33W fast charger in-box. Ziauddin Chowdhury, Country General Manager, Xiaomi Bangladesh said, “POCO M2 Pro offers the best ...
read
Xiaomi's Mobile Product Manager recently teased a new smartphone is on the way and now evidence is mounting that it might be the Xiaomi Civi 2 - a successor to Xiaomi Civi that launched exactly one year ago. Reports indicate that the Civi 2 will be ready to go live as early as thi ...
read