| Display | AMOLED, 120Hz, 2200 nits (peak) |
| Ram | 16 GB |
| OS | Android 14 |
| CPU | Octa-core (1x3.25 GHz Cortex-X4 & 3x2.85 GHz Cortex-X4 & 4x2.0 GHz Cortex-A720) |
| Stroge | 512 GB |
| Battery Capacity | 10600 mAh |
| Name | Ulefone Armor 28 Ultra |
| Model | Armor 28 Ultra |
| Brand | Ulefone |
| Category | Smartphone |
| Price | 0.00 Taka (approx) |
| Showroom | Find Here |
| Network Type | GSM / CDMA / HSPA / CDMA2000 / LTE / 5G |
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| Network 3G | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| Network 4G | LTE |
| Network 5G | SA/NSA/Sub6 |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Launch Announcement | 2024, September |
| Launch Date | Exp. Release 2024, September |
| Body Dimensions | 174.2 x 83.6 x 19.4 mm (6.86 x 3.29 x 0.76 in) |
| Network Sim | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Display Type | AMOLED, 120Hz, 2200 nits (peak) |
| Display Size | 6.67 inches, 107.4 cm2 |
| Display Resolution | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | 395 ppi |
| Operating System | Android |
| OS Version | 14 |
| CPU | Octa-core (1x3.25 GHz Cortex-X4 & 3x2.85 GHz Cortex-X4 & 4x2.0 GHz Cortex-A720) |
| GPU | Immortalis-G720 MC12 |
| Chipset | Mediatek Dimensity 9300+ (4 nm) |
| Memory Internal | 512 GB |
| Memory External | microSDXC (dedicated slot) |
| Ram | 16 GB |
| Primary Camera | Triple: 50 MP, (wide) |
| 64 MP, (night vision) | |
| 50 MP, (ultrawide) | |
| Thermal camera by ThermoVue Pro, 256x192 px | |
| Secondary Camera | 50 MP |
| Camera Features | Quad-LED flash, HDR, panorama |
| Video | Yes |
| Audio | Yes |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6/7, dual-band |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE |
| NFC | Yes |
| USB | USB Type-C 3.1 |
| Infrared | Yes |
| Fm Radio | Wireless FM radio, RDS, r |
| GPS | Yes with a GPS |
| Sensors | Fingerprint, accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
| Messaging | Yes |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion Battery |
| Battery Capacity | 10600 mAh |
| Battery Charging | 120W wired |
| Body Color | Black |
| Other Features | 50W wireless<br> Reverse wireless |
Dhaka, Bangladesh, September 15, 2020 – Xiaomi today introduced the Mi Note 10 series in Bangladesh with the launch of the Mi Note 10 Lite. The newcomer offers a flagship 6.47’’ curved AMOLED display, a versatile 64MP quad camera setup, a powerful Qualcomm® Snapdragon™ 730G SoC and a large ...
read
Smartphone brand POCO announced the launch of their new smartphone, POCO M2 Pro. Featuring a balance between performance and efficiency, the smartphone is powered by Qualcomm Snapdragon 720G and comes with a 33W fast charger in-box. Ziauddin Chowdhury, Country General Manager, Xiaomi Bangladesh said, “POCO M2 Pro offers the best ...
read
Xiaomi's Mobile Product Manager recently teased a new smartphone is on the way and now evidence is mounting that it might be the Xiaomi Civi 2 - a successor to Xiaomi Civi that launched exactly one year ago. Reports indicate that the Civi 2 will be ready to go live as early as thi ...
read