| Display | IPS LCD, 120Hz |
| Ram | 12 GB |
| OS | Android 12 |
| CPU | Octa-core (2x2.2 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| Stroge | 256 GB |
| Battery Capacity | 9600 mAh |
| Name | Ulefone Power Armor 19 |
| Model | Power Armor 19 |
| Brand | Ulefone |
| Category | Smartphone |
| Price | 35,990.00 Taka (approx) |
| Showroom | Find Here |
| Network Type | GSM / CDMA / HSPA / CDMA2000 / LTE |
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| Network 3G | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| Network 4G | LTE |
| Speed | HSPA, LTE |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Launch Announcement | 2022, December |
| Launch Date | Available. Released 2022, December |
| Body Dimensions | 175.2 x 83.4 x 18.8 mm (6.90 x 3.28 x 0.74 in) |
| Body Weight | 409 g |
| Network Sim | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Display Type | IPS LCD, 120Hz |
| Display Size | 6.58 inches, 104.3 cm2 (~71.4% screen-to-body ratio) |
| Display Resolution | 1080 x 2408 pixels, 20:9 ratio |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | 401 ppi |
| Display Screen Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
| Operating System | Android |
| OS Version | 12 |
| CPU | Octa-core (2x2.2 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| Chipset | Mediatek MT8781 Helio G99 (6nm) |
| Memory Internal | 256 GB |
| Memory External | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Ram | 12 GB |
| Primary Camera | Triple: 108 MP, (wide) |
| 8 MP, (ultrawide) | |
| 5 MP, (macro) | |
| Secondary Camera | 16 MP |
| Camera Features | Hexa-LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1440p@30fps |
| Audio | Yes |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| NFC | Yes |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG, magnetic connector |
| Fm Radio | Wireless FM radio, RDS, r |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer, thermometer |
| Messaging | Yes |
| Battery Type | Non-removable Li-Po Battery |
| Battery Capacity | 9600 mAh |
| Battery Charging | 66W wired, 52% in 30 min (advertised) |
| Body Color | Black |
| Other Features | 15W wireless 5W wireless reversed |
Dhaka, Bangladesh, September 15, 2020 – Xiaomi today introduced the Mi Note 10 series in Bangladesh with the launch of the Mi Note 10 Lite. The newcomer offers a flagship 6.47’’ curved AMOLED display, a versatile 64MP quad camera setup, a powerful Qualcomm® Snapdragon™ 730G SoC and a large ...
read
Smartphone brand POCO announced the launch of their new smartphone, POCO M2 Pro. Featuring a balance between performance and efficiency, the smartphone is powered by Qualcomm Snapdragon 720G and comes with a 33W fast charger in-box. Ziauddin Chowdhury, Country General Manager, Xiaomi Bangladesh said, “POCO M2 Pro offers the best ...
read
Xiaomi's Mobile Product Manager recently teased a new smartphone is on the way and now evidence is mounting that it might be the Xiaomi Civi 2 - a successor to Xiaomi Civi that launched exactly one year ago. Reports indicate that the Civi 2 will be ready to go live as early as thi ...
read