| Display | IPS Touchscreen |
| Ram | 4 GB |
| OS | Android 8.1 (Oreo) |
| CPU | Octa-core MediaTek Helio P23 |
| Stroge | 64 GB |
| Battery Capacity | 3250 mAh |
| Name | Umidigi One Pro |
| Model | One Pro |
| Brand | UmiDigi |
| Category | Smartphone |
| Price | 19,990.00 Taka (approx) |
| Showroom | Find Here |
| Network Type | GSM / HSPA / LTE |
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| Network 3G | HSDPA |
| Network 4G | LTE |
| Speed | HSPA, LTE |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Launch Announcement | October, 2018 |
| Body Dimensions | 148.4 x 71.4 x 8.3 mm |
| Body Weight | 180 g |
| Network Sim | Dual SIM (Nano-SIM, Dual stand-by) |
| Display Type | IPS Touchscreen |
| Display Size | 5.9 inches |
| Display Resolution | 720 x 1520 pixels |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | 287 ppi density |
| Operating System | Android |
| OS Version | 8.1 (Oreo) |
| CPU | Octa-core MediaTek Helio P23 |
| GPU | ARM Mali G71 MP2 700MHz |
| Memory Internal | 64 GB |
| Memory External | microSD, up to 256 GB |
| Ram | 4 GB |
| Primary Camera | Dual: 12 MP |
| 5 MP | |
| Secondary Camera | 16 MP |
| Camera Features | 6-element Lens, Dual LED Flash, Panorama Face Recognition |
| Video | 1080p@30fps |
| Audio | Yes |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| WiFi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| USB | Yes |
| Fm Radio | Yes |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Sensors | P-Sensor, L-Sensor, Accelerometer, Gyroscope, Geomagnetic Sensor |
| Messaging | Yes |
| Java | No |
| Battery Type | Non-removable Li-Polymer |
| Battery Capacity | 3250 mAh |
Dhaka, Bangladesh, September 15, 2020 – Xiaomi today introduced the Mi Note 10 series in Bangladesh with the launch of the Mi Note 10 Lite. The newcomer offers a flagship 6.47’’ curved AMOLED display, a versatile 64MP quad camera setup, a powerful Qualcomm® Snapdragon™ 730G SoC and a large ...
read
Smartphone brand POCO announced the launch of their new smartphone, POCO M2 Pro. Featuring a balance between performance and efficiency, the smartphone is powered by Qualcomm Snapdragon 720G and comes with a 33W fast charger in-box. Ziauddin Chowdhury, Country General Manager, Xiaomi Bangladesh said, “POCO M2 Pro offers the best ...
read
Xiaomi's Mobile Product Manager recently teased a new smartphone is on the way and now evidence is mounting that it might be the Xiaomi Civi 2 - a successor to Xiaomi Civi that launched exactly one year ago. Reports indicate that the Civi 2 will be ready to go live as early as thi ...
read