| Display | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M Colors |
| Ram | 6 GB, 8 GB, 12 GB |
| OS | Android 10.0 (Ten) |
| CPU | Octa-core (1x2.84 GHz Kryo 585 & 3x2.42 GHz Kryo 585 & 4x1.8 GHz Kryo 585) |
| Stroge | 128 GB, 256 GB |
| Battery Capacity | 4500 mAh |
| Name | Vivo iQOO Neo 3 5G |
| Model | iQOO Neo 3 5G |
| Brand | Vivo |
| Category | Smartphone |
| Price | 33,000.00 Taka (approx) |
| Showroom | Find Here |
| Network Type | GSM / CDMA / HSPA / LTE / 5G |
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| Network 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| Network 4G | LTE |
| Network 5G | 5G band 1(2100), 3(1800), 41(2500), 77(3700), 78(3500), SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE-A, 5G (3.3 Gbps DL) |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Launch Announcement | 2020, April |
| Launch Date | Exp. Release 2020, April |
| Body Dimensions | 163.7 x 75.6 x 8.9 mm (6.44 x 2.98 x 0.35 in) |
| Body Weight | 198.1 g |
| Network Sim | Dual SIM (Nano-SIM, Dual stand-by) |
| Display Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M Colors |
| Display Size | 6.57 inches, 104.0 cm2 (~84.0% screen-to-body ratio) |
| Display Resolution | 1080 x 2408 pixels, 20:9 ratio |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | 402 ppi density |
| Operating System | Android |
| OS Version | 10.0 (Ten) |
| OS UI | iQOO UI 1.0 |
| CPU | Octa-core (1x2.84 GHz Kryo 585 & 3x2.42 GHz Kryo 585 & 4x1.8 GHz Kryo 585) |
| GPU | Adreno 650 |
| Chipset | Qualcomm SM8250 Snapdragon 865 (7 nm+) |
| Memory Internal | 128 GB, 256 GB |
| Memory External | No |
| Ram | 6 GB, 8 GB, 12 GB |
| Primary Camera | Triple: 48 MP, (wide) |
| 8 MP, (ultrawide) | |
| 2 MP, (macro) | |
| Secondary Camera | 16 MP |
| Camera Features | LED Flash, HDR, Panorama |
| Video | 2160p@30fps, 1080p@30fps |
| Audio | Yes |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/ax, dual-band, Wi-Fi Direct, Hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE, aptX HD |
| NFC | Yes |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector, USB On-The-Go |
| Fm Radio | No |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity, compass |
| Messaging | Yes |
| Browser | HTML5 |
| Java | No |
| Battery Type | Non-removable Li-Po |
| Battery Capacity | 4500 mAh |
| Battery Charging | Fast Charging 44W, 50% in 20 min, 100% in 58 min (advertised) |
| Body Color | Blue, Black/Dark Blue |
| Other Features | Super Flash Charge 2.0 |
Dhaka, Bangladesh, September 15, 2020 – Xiaomi today introduced the Mi Note 10 series in Bangladesh with the launch of the Mi Note 10 Lite. The newcomer offers a flagship 6.47’’ curved AMOLED display, a versatile 64MP quad camera setup, a powerful Qualcomm® Snapdragon™ 730G SoC and a large ...
read
Smartphone brand POCO announced the launch of their new smartphone, POCO M2 Pro. Featuring a balance between performance and efficiency, the smartphone is powered by Qualcomm Snapdragon 720G and comes with a 33W fast charger in-box. Ziauddin Chowdhury, Country General Manager, Xiaomi Bangladesh said, “POCO M2 Pro offers the best ...
read
Xiaomi's Mobile Product Manager recently teased a new smartphone is on the way and now evidence is mounting that it might be the Xiaomi Civi 2 - a successor to Xiaomi Civi that launched exactly one year ago. Reports indicate that the Civi 2 will be ready to go live as early as thi ...
read