| Display | AMOLED |
| Ram | 64 MB |
| OS | Blue OS |
| CPU | N/A |
| Stroge | 4 GB |
| Battery Capacity | 505 mAh |
| Name | Vivo iQOO Watch |
| Model | iQOO Watch |
| Brand | Vivo |
| Category | Smartwatch |
| Price | 18,990.00 Taka (approx) |
| Showroom | Find Here |
| Network Type | HSPA / LTE |
| Network 3G | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| Network 4G | LTE |
| Speed | HSPA, LTE |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Launch Announcement | 2024, April |
| Launch Date | Available. Released 2024, April |
| Body Dimensions | 46.1 x 46.1 x 11.3 mm (1.81 x 1.81 x 0.44 in) |
| Body Weight | 36 g |
| Network Sim | eSIM |
| Display Type | AMOLED |
| Display Size | 1.43 inches |
| Display Resolution | 466 x 466 pixels |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | 326 ppi |
| Operating System | Blue OS |
| Memory Internal | 4 GB |
| Memory External | No |
| Ram | 64 MB |
| Primary Camera | No |
| Audio | Yes |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | No |
| WiFi | No |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| NFC | Yes |
| USB | No |
| Fm Radio | No |
| GPS | Yes with a GPS |
| Sensors | Accelerometer, gyro, heart rate, barometer, compass, SpO2 |
| Battery Type | Non-removable Li-Po Battery |
| Battery Capacity | 505 mAh |
| Body Color | Black |
Dhaka, Bangladesh, September 15, 2020 – Xiaomi today introduced the Mi Note 10 series in Bangladesh with the launch of the Mi Note 10 Lite. The newcomer offers a flagship 6.47’’ curved AMOLED display, a versatile 64MP quad camera setup, a powerful Qualcomm® Snapdragon™ 730G SoC and a large ...
read
Smartphone brand POCO announced the launch of their new smartphone, POCO M2 Pro. Featuring a balance between performance and efficiency, the smartphone is powered by Qualcomm Snapdragon 720G and comes with a 33W fast charger in-box. Ziauddin Chowdhury, Country General Manager, Xiaomi Bangladesh said, “POCO M2 Pro offers the best ...
read
Xiaomi's Mobile Product Manager recently teased a new smartphone is on the way and now evidence is mounting that it might be the Xiaomi Civi 2 - a successor to Xiaomi Civi that launched exactly one year ago. Reports indicate that the Civi 2 will be ready to go live as early as thi ...
read