| Display | IPS LCD, 120Hz |
| Ram | 4 GB, 6 GB |
| OS | Android 12 |
| CPU | Octa-core |
| Stroge | 64 GB, 128 GB |
| Battery Capacity | 5000 mAh |
| Name | Vivo iQOO Z6 Lite |
| Model | iQOO Z6 Lite |
| Brand | Vivo |
| Category | Smartphone |
| Price | 19,500.00 Taka (approx) |
| Showroom | Find Here |
| Network Type | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| Network 3G | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| Network 4G | LTE |
| Network 5G | SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE-A, 5G |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Launch Announcement | 2022, September |
| Launch Date | Available. Released 2022, September |
| Body Dimensions | 164 x 75.8 x 8.3 mm (6.46 x 2.98 x 0.33 in) |
| Body Weight | 194 g |
| Build | Glass Front, Plastic Frame, Plastic Back |
| Network Sim | Dual SIM (Nano-SIM, Dual stand-by) |
| Display Type | IPS LCD, 120Hz |
| Display Size | 6.58 inches, 104.3 cm2 (~83.9% screen-to-body ratio) |
| Display Resolution | 1080 x 2408 pixels, 20:9 ratio |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | 401 ppi |
| Operating System | Android |
| OS Version | 12 |
| OS UI | Funtouch 12 |
| CPU | Octa-core |
| GPU | Adreno |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 4 Gen1 |
| Memory Internal | 64 GB, 128 GB |
| Memory External | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Ram | 4 GB, 6 GB |
| Primary Camera | Dual: 50 MP, (wide) |
| 2 MP, (macro) | |
| Secondary Camera | 8 MP |
| Camera Features | Dual-LED Dual-tone Flash, Panorama, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Audio | Yes |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, Hotspot |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE |
| USB | USB Type-C 2.0, USB On-The-Go |
| Fm Radio | Yes |
| GPS | Yes with A-GPS |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity, compass |
| Messaging | Yes |
| Battery Type | Non-removable Li-Po Battery |
| Battery Capacity | 5000 mAh |
| Battery Charging | Fast Charging 18W |
| Body Color | Mystic Night, Stellar Green |
Dhaka, Bangladesh, September 15, 2020 – Xiaomi today introduced the Mi Note 10 series in Bangladesh with the launch of the Mi Note 10 Lite. The newcomer offers a flagship 6.47’’ curved AMOLED display, a versatile 64MP quad camera setup, a powerful Qualcomm® Snapdragon™ 730G SoC and a large ...
read
Smartphone brand POCO announced the launch of their new smartphone, POCO M2 Pro. Featuring a balance between performance and efficiency, the smartphone is powered by Qualcomm Snapdragon 720G and comes with a 33W fast charger in-box. Ziauddin Chowdhury, Country General Manager, Xiaomi Bangladesh said, “POCO M2 Pro offers the best ...
read
Xiaomi's Mobile Product Manager recently teased a new smartphone is on the way and now evidence is mounting that it might be the Xiaomi Civi 2 - a successor to Xiaomi Civi that launched exactly one year ago. Reports indicate that the Civi 2 will be ready to go live as early as thi ...
read