| Display | Super AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Ram | 8GB |
| OS | Android 9.0 (Pie) |
| CPU | Octa-core (1x2.96 GHz Kryo 485 & 3x2.42 GHz Kryo 485 & 4x1.8 GHz Kryo 485) |
| Stroge | 128GB |
| Battery Capacity | 4500 mAh |
| Name | Vivo NEX 3 |
| Model | NEX 3, V1923A, V1923T, 1908_19 |
| Brand | Vivo |
| Category | Smartphone |
| Price | 60,000.00 Taka (approx) |
| Showroom | Find Here |
| Network Type | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE |
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| Network 3G | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| Network 4G | LTE |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (5CA) Cat18 1200/150 Mbps |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Launch Announcement | 2019, September |
| Launch Date | Released 2019, September |
| Body Dimensions | 167.4 x 76.1 x 9.4 mm (6.59 x 3.00 x 0.37 in) |
| Body Weight | 217.3 g (7.65 oz) |
| Build | Front/back glass, aluminum frame |
| Network Sim | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Display Type | Super AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Display Size | 6.89 inches, 119.3 cm2 (~93.6% screen-to-body ratio) |
| Display Resolution | 1080 x 2256 pixels |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | 363 ppi density |
| Operating System | Android |
| OS Version | 9.0 (Pie) |
| OS UI | Funtouch 9.1 |
| CPU | Octa-core (1x2.96 GHz Kryo 485 & 3x2.42 GHz Kryo 485 & 4x1.8 GHz Kryo 485) |
| GPU | Adreno 640 (700 MHz) |
| Chipset | Qualcomm SDM855 Snapdragon 855+ (7 nm) |
| Memory Internal | 128GB |
| Memory External | No |
| Ram | 8GB |
| Primary Camera | 64 MP, f/1.8, (wide), 1/1.7", 0.8µm, PDAF |
| 13 MP, f/2.5, (telephoto), PDAF | |
| 13 MP, f/2.2, (ultrawide), PDAF | |
| Secondary Camera | Motorized pop-up 16 MP, f/2.1 |
| Camera Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 2160p@30fps, 1080p@30/60/120fps, 720p@960fps, gyro-EIS |
| Audio | Vibration, MP3, WAV Ringtones |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes 32-bit/192kHz audio Active noise cancellation with dedicated mic |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector, USB On-The-Go |
| Fm Radio | No |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Java | No |
| Battery Type | Non-removable Li-Po |
| Battery Capacity | 4500 mAh |
| Battery Charging | Fast battery charging 44W |
| Made By | China |
| Body Color | Liquid Tianhe, Deep air streamer |
Dhaka, Bangladesh, September 15, 2020 – Xiaomi today introduced the Mi Note 10 series in Bangladesh with the launch of the Mi Note 10 Lite. The newcomer offers a flagship 6.47’’ curved AMOLED display, a versatile 64MP quad camera setup, a powerful Qualcomm® Snapdragon™ 730G SoC and a large ...
read
Smartphone brand POCO announced the launch of their new smartphone, POCO M2 Pro. Featuring a balance between performance and efficiency, the smartphone is powered by Qualcomm Snapdragon 720G and comes with a 33W fast charger in-box. Ziauddin Chowdhury, Country General Manager, Xiaomi Bangladesh said, “POCO M2 Pro offers the best ...
read
Xiaomi's Mobile Product Manager recently teased a new smartphone is on the way and now evidence is mounting that it might be the Xiaomi Civi 2 - a successor to Xiaomi Civi that launched exactly one year ago. Reports indicate that the Civi 2 will be ready to go live as early as thi ...
read