| Display | IPS LCD, 1B colors, 144Hz, HDR10, 900 nits (peak) |
| Ram | 8 GB, 12 GB, 16 GB |
| OS | Android 14 |
| CPU | Octa-core (1x3.25 GHz Cortex-X4 & 3x2.85 GHz Cortex-X4 & 4x2.0 GHz Cortex-A720) |
| Stroge | 128 GB, 256 GB, 512 GB |
| Battery Capacity | 11500 mAh |
| Name | Vivo Pad3 Pro |
| Model | Pad3 Pro |
| Brand | Vivo |
| Category | Tablet |
| Price | 52,990.00 Taka (approx) |
| Showroom | Find Here |
| Network Type | No Cellular Connectivity |
| GPRS | No |
| EDGE | No |
| Launch Announcement | 2024, March |
| Launch Date | Available. Released 2024, April |
| Body Dimensions | 289.6 x 198.3 x 6.6 mm (11.40 x 7.81 x 0.26 in) |
| Body Weight | 679 g |
| Network Sim | No |
| Display Type | IPS LCD, 1B colors, 144Hz, HDR10, 900 nits (peak) |
| Display Size | 13.0 inches, 503.2 cm2 |
| Display Resolution | 2064 x 3096 pixels, 3:2 ratio |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | 286 ppi |
| Operating System | Android |
| OS Version | 14 |
| OS UI | OriginOS 4 |
| CPU | Octa-core (1x3.25 GHz Cortex-X4 & 3x2.85 GHz Cortex-X4 & 4x2.0 GHz Cortex-A720) |
| GPU | Immortalis-G720 MC12 |
| Chipset | Mediatek Dimensity 9300 (4 nm) |
| Memory Internal | 128 GB, 256 GB, 512 GB |
| Memory External | No |
| Ram | 8 GB, 12 GB, 16 GB |
| Primary Camera | 13 MP |
| Secondary Camera | 8 MP |
| Camera Features | LED flash, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Audio | Yes |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers (8 speakers) |
| 3.5mm Jack | No |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6/7, dual-band |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE |
| NFC | Yes |
| USB | USB Type-C 3.2 |
| Fm Radio | No |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity (accessories only) |
| Messaging | Yes |
| Battery Type | Non-removable Li-Po Battery |
| Battery Capacity | 11500 mAh |
| Battery Charging | 66W wired, PD |
| Body Color | Gray, Blue, Purple |
| Other Features | 5W reverse wired |
Dhaka, Bangladesh, September 15, 2020 – Xiaomi today introduced the Mi Note 10 series in Bangladesh with the launch of the Mi Note 10 Lite. The newcomer offers a flagship 6.47’’ curved AMOLED display, a versatile 64MP quad camera setup, a powerful Qualcomm® Snapdragon™ 730G SoC and a large ...
read
Smartphone brand POCO announced the launch of their new smartphone, POCO M2 Pro. Featuring a balance between performance and efficiency, the smartphone is powered by Qualcomm Snapdragon 720G and comes with a 33W fast charger in-box. Ziauddin Chowdhury, Country General Manager, Xiaomi Bangladesh said, “POCO M2 Pro offers the best ...
read
Xiaomi's Mobile Product Manager recently teased a new smartphone is on the way and now evidence is mounting that it might be the Xiaomi Civi 2 - a successor to Xiaomi Civi that launched exactly one year ago. Reports indicate that the Civi 2 will be ready to go live as early as thi ...
read