| Display | IPS LCD |
| Ram | 12 GB |
| OS | Android 13 |
| CPU | 2.0GHz Octa-Core | Unisoc Tiger T616 SoC | ARM Cortex- A75 |
| Stroge | 128 GB |
| Battery Capacity | 5000 mAh |
| Name | Walton NEXG N8 |
| Model | NEXG N8 |
| Brand | Walton |
| Category | Smartphone |
| Price | 16,499.00 Taka (approx) |
| Showroom | Find Here |
| Network Type | GSM / HSPA / LTE |
| Network 2G | GSM/GPRS/EDGE 850/900/1800/1900 MHz |
| Network 3G | UMTS 900/2100 MHz |
| Network 4G | LTE |
| Speed | HSPA, LTE |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Launch Announcement | 2023, November |
| Launch Date | Available. Released 2023, November |
| Body Dimensions | 168.5 x 76.6 x 8.3 mm |
| Body Weight | 195 g |
| Network Sim | Dual SIM (Nano-SIM, Dual stand-by) |
| Display Type | IPS LCD |
| Display Size | 6.8 Inches |
| Display Resolution | 1080 x 2460 pixels |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Screen Protection | 2.5D Glass |
| Operating System | Android |
| OS Version | 13 |
| CPU | 2.0GHz Octa-Core | Unisoc Tiger T616 SoC | ARM Cortex- A75 |
| GPU | Mali- G57 MP1 |
| Memory Internal | 128 GB |
| Memory External | Up to 256 GB |
| Ram | 12 GB |
| Primary Camera | Triple: 50 MP |
| 2 MP | |
| 2 MP | |
| Secondary Camera | 13 MP |
| Camera Features | LED Flash, Panorama, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Audio | Yes |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| WiFi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| USB | USB Type-C |
| Fm Radio | Yes |
| GPS | Yes with a GPS |
| Sensors | Gyroscope, Gravity (3D), Proximity, Light, Compass, Side-Mounted Fingerprint |
| Messaging | Yes |
| Battery Type | High-Capacity Li-Polymer Battery |
| Battery Capacity | 5000 mAh |
| Made By | Bangladesh |
| Body Color | Arctic Blue, Cosmic Aurora |
Dhaka, Bangladesh, September 15, 2020 – Xiaomi today introduced the Mi Note 10 series in Bangladesh with the launch of the Mi Note 10 Lite. The newcomer offers a flagship 6.47’’ curved AMOLED display, a versatile 64MP quad camera setup, a powerful Qualcomm® Snapdragon™ 730G SoC and a large ...
read
Smartphone brand POCO announced the launch of their new smartphone, POCO M2 Pro. Featuring a balance between performance and efficiency, the smartphone is powered by Qualcomm Snapdragon 720G and comes with a 33W fast charger in-box. Ziauddin Chowdhury, Country General Manager, Xiaomi Bangladesh said, “POCO M2 Pro offers the best ...
read
Xiaomi's Mobile Product Manager recently teased a new smartphone is on the way and now evidence is mounting that it might be the Xiaomi Civi 2 - a successor to Xiaomi Civi that launched exactly one year ago. Reports indicate that the Civi 2 will be ready to go live as early as thi ...
read