| Display | IPS Display |
| Ram | 3 GB |
| OS | Android 9.0 (Pie) |
| CPU | Octa core, 1.8 GHz |
| Stroge | 32 GB |
| Battery Capacity | 3000 mAh |
| Name | Walton Primo RX7 Mini |
| Model | Primo RX7 Mini |
| Brand | Walton |
| Category | Smartphone |
| Price | 7,799.00 Taka (approx) |
| Showroom | Find Here |
| Network Type | GSM / HSPA / LTE |
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| Network 3G | UMTS 900/2100 MHz |
| Network 4G | LTE |
| Speed | HSPA, LTE |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Launch Announcement | 2019, November |
| Body Dimensions | 149.5 x 72.8 x 8.1 mm |
| Body Weight | 161 g |
| Network Sim | Hybrid Dual Nano SIM |
| Display Type | IPS Display |
| Display Size | 6.1 inches |
| Display Resolution | 720 x 1520 pixels HD+ |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | 2.5D Curved Glass |
| Operating System | Android |
| OS Version | 9.0 (Pie) |
| CPU | Octa core, 1.8 GHz |
| GPU | Mali G72 MP3 |
| Memory Internal | 32 GB |
| Memory External | microSD, up to 128 GB |
| Ram | 3 GB |
| Primary Camera | Dual: 13 MP |
| 5 MP | |
| Secondary Camera | 8 MP |
| Camera Features | PDAF, LED Flash, f/2.0, Depth Sensor, HDR, 5p Lens, Portrait mode |
| Video | 1080p@30fps |
| Audio | Yes |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| WiFi | Yes |
| Bluetooth | Yes (V4.1) |
| USB | microUSB 2.0 |
| Fm Radio | Yes |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Sensors | Fingerprint, Accelerometer (3D), Proximity, Step Detector, E-Compass |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email |
| Browser | HTML5 |
| Java | No |
| Battery Type | Lithium Polymer Battery |
| Battery Capacity | 3000 mAh |
| Body Color | Midnight Purple, Midnight Blue, Black |
Dhaka, Bangladesh, September 15, 2020 – Xiaomi today introduced the Mi Note 10 series in Bangladesh with the launch of the Mi Note 10 Lite. The newcomer offers a flagship 6.47’’ curved AMOLED display, a versatile 64MP quad camera setup, a powerful Qualcomm® Snapdragon™ 730G SoC and a large ...
read
Smartphone brand POCO announced the launch of their new smartphone, POCO M2 Pro. Featuring a balance between performance and efficiency, the smartphone is powered by Qualcomm Snapdragon 720G and comes with a 33W fast charger in-box. Ziauddin Chowdhury, Country General Manager, Xiaomi Bangladesh said, “POCO M2 Pro offers the best ...
read
Xiaomi's Mobile Product Manager recently teased a new smartphone is on the way and now evidence is mounting that it might be the Xiaomi Civi 2 - a successor to Xiaomi Civi that launched exactly one year ago. Reports indicate that the Civi 2 will be ready to go live as early as thi ...
read