| Display | IPS INCELL Technology with 2.5D Glass |
| Ram | 8 GB |
| OS | Android 13 |
| CPU | 2.2GHz Octa-Core Helio G99 SoC |
| Stroge | 128 GB |
| Battery Capacity | 5000 mAh |
| Name | Walton Xanon X20 |
| Model | Xanon X20 |
| Brand | Walton |
| Category | Smartphone |
| Price | 18,990.00 Taka (approx) |
| Showroom | Find Here |
| Network Type | GSM / HSPA / LTE |
| Network 2G | GSM/GPRS/EDGE 850/900/1800/1900MHz |
| Network 3G | UMTS 900/2100 MHz |
| Network 4G | LTE |
| Speed | HSPA, LTE |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Launch Announcement | 2023, July |
| Launch Date | Available. Released 2023, August |
| Network Sim | Dual SIM 4G VoLTE (Network Dependent) |
| Display Type | IPS INCELL Technology with 2.5D Glass |
| Display Size | 6.8 inches, FHD+ 120Hz IPS Display |
| Display Resolution | 1080 x 2460 pixels |
| Display Multitouch | Yes |
| Operating System | Android |
| OS Version | 13 |
| OS UI | Dido OS |
| CPU | 2.2GHz Octa-Core Helio G99 SoC |
| GPU | ARM Mali-G57 MC2 |
| Memory Internal | 128 GB |
| Memory External | microSD, up to 512GB |
| Ram | 8 GB |
| Primary Camera | Triple: 50 MP, (wide) |
| 2MP | |
| VGA | |
| Secondary Camera | 32 MP |
| Camera Features | 50MP main shooter with 1/2.76”" large sensor size for sharp & colorful shots (5P lens), 2MP Macro sensor; Face Detection, Digital Zoom (4.0x), Anti Flicker, HDR, AE/AF lock, Touch Focus, Touch Shooting, Self-timer, Brand Watermark, Camera Mute, Grid Line, Volume Key Features, Long Press, Change Camera UI Color, Change Functions Layout, Custom Camera Sound, Change Camera Mode |
| Video | 2K 30FPS |
| Audio | Yes |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| WiFi | Dual Band WiFi |
| Bluetooth | V5.2 |
| USB | Yes |
| Fm Radio | Yes |
| GPS | Yes with a GPS |
| Sensors | Accelerometer (3D), Gravity Sensor, Gyroscope, Motion Sensor, Compass, Side-Mounted Fingerprint Scanner, Proximity Sensor, Light Sensor |
| Messaging | Yes |
| Battery Type | Non-removable Li-Po Battery |
| Battery Capacity | 5000 mAh |
| Made By | Bangladesh |
| Body Color | Cosmic Black, Orange Shimmer |
Dhaka, Bangladesh, September 15, 2020 – Xiaomi today introduced the Mi Note 10 series in Bangladesh with the launch of the Mi Note 10 Lite. The newcomer offers a flagship 6.47’’ curved AMOLED display, a versatile 64MP quad camera setup, a powerful Qualcomm® Snapdragon™ 730G SoC and a large ...
read
Smartphone brand POCO announced the launch of their new smartphone, POCO M2 Pro. Featuring a balance between performance and efficiency, the smartphone is powered by Qualcomm Snapdragon 720G and comes with a 33W fast charger in-box. Ziauddin Chowdhury, Country General Manager, Xiaomi Bangladesh said, “POCO M2 Pro offers the best ...
read
Xiaomi's Mobile Product Manager recently teased a new smartphone is on the way and now evidence is mounting that it might be the Xiaomi Civi 2 - a successor to Xiaomi Civi that launched exactly one year ago. Reports indicate that the Civi 2 will be ready to go live as early as thi ...
read