| Display | N/A |
| Ram | 512 MB |
| OS | Android 8.1 Oreo (Go Edition) |
| CPU | 1.3GHz Quad Core |
| Stroge | 8 GB |
| Battery Capacity | 2000 mAh Battery |
| Name | We A50 |
| Model | A50 |
| Brand | We |
| Category | Smartphone |
| Price | 3,599.00 Taka (approx) |
| Showroom | Find Here |
| Network Type | GSM / HSPA |
| Network 2G | 850/900/1800/1900MHz |
| Network 3G | HSDPA |
| Speed | HSPA |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Launch Announcement | Available |
| Body Dimensions | 146 x 73.5 x 10.1 mm |
| Body Weight | 225 g |
| Network Sim | Dual SIM (Micro) |
| Display Size | 5 inches |
| Display Resolution | FWVGA |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | 195.93 ppi density |
| Operating System | Android |
| OS Version | 8.1 Oreo (Go Edition) |
| CPU | 1.3GHz Quad Core |
| GPU | Mali-T820 |
| Memory Internal | 8 GB |
| Memory External | microSD, up to 32 GB |
| Ram | 512 MB |
| Primary Camera | 5 MP |
| Secondary Camera | 2 MP |
| Camera Features | Beauty Mode, Geo-Tagging, Face Detection, Smile Shutter, Audio Picture, Manual Mode, QR Code Scanner |
| Video | 720p@30fps |
| Audio | Vibration, MP3, WAV Ringtones |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| WiFi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Sensors | Accelerometer |
| Messaging | Yes |
| Battery Type | Lithium-ion Battery |
| Battery Capacity | 2000 mAh Battery |
| Battery Stand by | 240H |
| Battery Talk time | 12.5H |
| Body Color | Black, Blue, Gold |
| Other Features | Cloud Storage 25GB |
Dhaka, Bangladesh, September 15, 2020 – Xiaomi today introduced the Mi Note 10 series in Bangladesh with the launch of the Mi Note 10 Lite. The newcomer offers a flagship 6.47’’ curved AMOLED display, a versatile 64MP quad camera setup, a powerful Qualcomm® Snapdragon™ 730G SoC and a large ...
read
Smartphone brand POCO announced the launch of their new smartphone, POCO M2 Pro. Featuring a balance between performance and efficiency, the smartphone is powered by Qualcomm Snapdragon 720G and comes with a 33W fast charger in-box. Ziauddin Chowdhury, Country General Manager, Xiaomi Bangladesh said, “POCO M2 Pro offers the best ...
read
Xiaomi's Mobile Product Manager recently teased a new smartphone is on the way and now evidence is mounting that it might be the Xiaomi Civi 2 - a successor to Xiaomi Civi that launched exactly one year ago. Reports indicate that the Civi 2 will be ready to go live as early as thi ...
read