| Display | AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Ram | 6GB, 8GB, 12GB |
| OS | Android 9.0 (Pie) |
| CPU | Octa-core (1x2.84 GHz Kryo 485 & 3x2.42 GHz Kryo 485 & 4x1.78 GHz Kryo 485) |
| Stroge | 128GB, 256GB |
| Battery Capacity | 4000 mAh |
| Name | Xiaomi Black Shark 2 |
| Model | Black Shark 2, SKW-H0, SKW-A0 |
| Brand | Xiaomi |
| Category | Smartphone |
| Price | 43,990.00 Taka (approx) |
| Showroom | Find Here |
| Network Type | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE |
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| Network 3G | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| Network 4G | LTE |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (5CA) Cat18 1200/150 Mbps |
| EDGE | Yes |
| Launch Announcement | 2019, March |
| Launch Date | Released 2019, March |
| Body Dimensions | 163.6 x 75 x 8.8 mm (6.44 x 2.95 x 0.35 in) |
| Body Weight | 205 g (7.23 oz) |
| Build | Front glass, aluminum body |
| Network Sim | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Display Type | AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Display Size | 6.39 inches, 100.2 cm2 (~81.7% screen-to-body ratio) |
| Display Resolution | 1080 x 2340 pixels, 19.5:9 ratio |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | 403 ppi density |
| Operating System | Android |
| OS Version | 9.0 (Pie) |
| CPU | Octa-core (1x2.84 GHz Kryo 485 & 3x2.42 GHz Kryo 485 & 4x1.78 GHz Kryo 485) |
| GPU | Adreno 640 |
| Chipset | Qualcomm SDM855 Snapdragon 855 (7 nm) |
| Memory Internal | 128GB, 256GB |
| Memory External | No |
| Ram | 6GB, 8GB, 12GB |
| Primary Camera | 48 MP, f/1.8, (wide), 1/2 |
| 12 MP, f/2.2, (telephoto), 1.0µm, PDAF, 2x optical zoom | |
| Secondary Camera | 20 MP, f/2.0, 0.9µm |
| Camera Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 2160p@30fps, 1080p@30fps, 720p@120fps |
| Audio | Vibration, MP3, WAV Ringtones |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | No Active noise cancellation with dedicated mic |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, aptX HD, LE |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector |
| Fm Radio | No |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Java | No |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion |
| Battery Capacity | 4000 mAh |
| Battery Charging | Fast battery charging 27W |
| Made By | China |
| Body Color | Black, Silver, Blue |
Dhaka, Bangladesh, September 15, 2020 – Xiaomi today introduced the Mi Note 10 series in Bangladesh with the launch of the Mi Note 10 Lite. The newcomer offers a flagship 6.47’’ curved AMOLED display, a versatile 64MP quad camera setup, a powerful Qualcomm® Snapdragon™ 730G SoC and a large ...
read
Smartphone brand POCO announced the launch of their new smartphone, POCO M2 Pro. Featuring a balance between performance and efficiency, the smartphone is powered by Qualcomm Snapdragon 720G and comes with a 33W fast charger in-box. Ziauddin Chowdhury, Country General Manager, Xiaomi Bangladesh said, “POCO M2 Pro offers the best ...
read
Xiaomi's Mobile Product Manager recently teased a new smartphone is on the way and now evidence is mounting that it might be the Xiaomi Civi 2 - a successor to Xiaomi Civi that launched exactly one year ago. Reports indicate that the Civi 2 will be ready to go live as early as thi ...
read