| Display | OLED capacitive touchscreen, 1B Colors |
| Ram | 8 GB, 12 GB, 16 GB |
| OS | Android 10.0 (Ten) |
| CPU | Octa-core (1x2.84 GHz Kryo 585 & 3x2.42 GHz Kryo 585 & 4x1.80 GHz Kryo 585) |
| Stroge | 128 GB, 256 GB, 512 GB |
| Battery Capacity | 4500 mAh |
| Name | Xiaomi Mi 10 Ultra |
| Model | Mi 10 Ultra, M2007J1SC |
| Brand | Xiaomi |
| Category | Smartphone |
| Price | 66,990.00 Taka (approx) |
| Showroom | Find Here |
| Network Type | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (Dual-SIM model only) |
| Network 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| Network 4G | LTE |
| Network 5G | SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE-A, 5G (2+ Gbps DL) |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Launch Announcement | 2020, August |
| Launch Date | Exp. Release 2020, August |
| Body Dimensions | 162.4 x 75.1 x 9.5 mm (6.39 x 2.96 x 0.37 in) |
| Body Weight | 221.8 g |
| Build | Glass Front (Gorilla Glass 5), Glass Back (Gorilla Glass 6), Aluminum Frame |
| Network Sim | Single SIM (Nano-SIM) or Dual SIM (Nano-SIM, Dual stand-by) |
| Display Type | OLED capacitive touchscreen, 1B Colors |
| Display Size | 6.67 inches, 109.2 cm2 (~89.5% screen-to-body ratio) |
| Display Resolution | 1080 x 2340 pixels, 19.5:9 ratio |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | 386 ppi density |
| Display Screen Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
| Operating System | Android |
| OS Version | 10.0 (Ten) |
| OS UI | MIUI 12 |
| CPU | Octa-core (1x2.84 GHz Kryo 585 & 3x2.42 GHz Kryo 585 & 4x1.80 GHz Kryo 585) |
| GPU | Adreno 650 |
| Chipset | Qualcomm SM8250 Snapdragon 865 (7 nm+) |
| Memory Internal | 128 GB, 256 GB, 512 GB |
| Memory External | No |
| Ram | 8 GB, 12 GB, 16 GB |
| Primary Camera | Quad: 48 MP, (wide) |
| 48 MP, (periscope telephoto) | |
| 12 MP, (telephoto), 2X Optical Zoom | |
| 20 MP, (ultrawide) | |
| Secondary Camera | 20 MP |
| Camera Features | Dual-LED Dual-tone Flash, Panorama, HDR |
| Video | 8K@24fps, 4K@30/60fps, 1080p@30/60/120/240/960fps |
| Audio | Yes |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | No |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA, Hotspot |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE, aptX HD, aptX Adaptive |
| NFC | Yes |
| Infrared | Yes |
| Fm Radio | No |
| GPS | Yes, with Dual Band A-GPS |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
| Messaging | Yes |
| Java | No |
| Battery Type | Non-removable graphene-enhanced Li-Ion |
| Battery Capacity | 4500 mAh |
| Battery Charging | Fast Charging 120W, 100% in 23 mins (advertised) |
| Made By | China |
| Body Color | Obsidian Black, Mercury Silver, Transparent Edition |
| Other Features | Reverse Wireless Charging 10W Fast Wireless Charging 50W, 100% in 40 mins (advertised) |
Dhaka, Bangladesh, September 15, 2020 – Xiaomi today introduced the Mi Note 10 series in Bangladesh with the launch of the Mi Note 10 Lite. The newcomer offers a flagship 6.47’’ curved AMOLED display, a versatile 64MP quad camera setup, a powerful Qualcomm® Snapdragon™ 730G SoC and a large ...
read
Smartphone brand POCO announced the launch of their new smartphone, POCO M2 Pro. Featuring a balance between performance and efficiency, the smartphone is powered by Qualcomm Snapdragon 720G and comes with a 33W fast charger in-box. Ziauddin Chowdhury, Country General Manager, Xiaomi Bangladesh said, “POCO M2 Pro offers the best ...
read
Xiaomi's Mobile Product Manager recently teased a new smartphone is on the way and now evidence is mounting that it might be the Xiaomi Civi 2 - a successor to Xiaomi Civi that launched exactly one year ago. Reports indicate that the Civi 2 will be ready to go live as early as thi ...
read