| Display | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Ram | 4GB, 6GB |
| OS | Android 6.0 (Marshmallow), upgradable to 7.0 (Nougat); MIUI 10 |
| CPU | Quad-core (2x2.35 GHz Kryo & 2x2.2 GHz Kryo) |
| Stroge | 64GB, 128GB |
| Battery Capacity | 3800 mAh Battery |
| Name | Xiaomi Mi 5s Plus |
| Model | Mi 5s Plus |
| Brand | Xiaomi |
| Category | Smartphone |
| Price | 33,990.00 Taka (approx) |
| Showroom | Find Here |
| Network Type | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE |
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 CDMA 800 |
| Network 3G | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 CDMA2000 1xEV-DO |
| Network 4G | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA, LTE |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Launch Announcement | 2016, September |
| Launch Date | Released 2016, October |
| Body Dimensions | 154.6 x 77.7 x 8 mm (6.09 x 3.06 x 0.31 in) |
| Body Weight | 168 g (5.93 oz) |
| Build | Front glass, aluminum body |
| Network Sim | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Display Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Display Size | 5.7 inches, 89.6 cm2 (~74.6% screen-to-body ratio) |
| Display Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | 386 ppi density |
| Operating System | Android |
| OS Version | 6.0 (Marshmallow), upgradable to 7.0 (Nougat); MIUI 10 |
| CPU | Quad-core (2x2.35 GHz Kryo & 2x2.2 GHz Kryo) |
| GPU | Adreno 530 |
| Chipset | Qualcomm MSM8996 Snapdragon 821 (14 nm) |
| Memory Internal | 64GB, 128GB |
| Memory External | No |
| Ram | 4GB, 6GB |
| Primary Camera | 13 MP, f/2.0, 1/3", 1.12µm, PDAF 13 MP B/W, f/2.0, 1/3", 1.12µm |
| Secondary Camera | 4 MP, f/2.0, 1/3", 2µm |
| Camera Features | Dual-LED dual-tone flash HDR, panorama |
| Video | 2160p@30fps, 1080p@30fps |
| Audio | Vibration, MP3, WAV Ringtones |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes - Active noise cancellation with dedicated mic |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| NFC | Yes |
| USB | Type-C 1.0 reversible connector |
| Infrared | Yes |
| Fm Radio | No |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Java | No |
| Battery Type | Non-removable battery |
| Battery Capacity | 3800 mAh Battery |
| Made By | China |
| Body Color | Silver, Gray, Gold, Rose Gold |
| Other Features | Fast battery charging (Quick Charge 3.0) |
Dhaka, Bangladesh, September 15, 2020 – Xiaomi today introduced the Mi Note 10 series in Bangladesh with the launch of the Mi Note 10 Lite. The newcomer offers a flagship 6.47’’ curved AMOLED display, a versatile 64MP quad camera setup, a powerful Qualcomm® Snapdragon™ 730G SoC and a large ...
read
Smartphone brand POCO announced the launch of their new smartphone, POCO M2 Pro. Featuring a balance between performance and efficiency, the smartphone is powered by Qualcomm Snapdragon 720G and comes with a 33W fast charger in-box. Ziauddin Chowdhury, Country General Manager, Xiaomi Bangladesh said, “POCO M2 Pro offers the best ...
read
Xiaomi's Mobile Product Manager recently teased a new smartphone is on the way and now evidence is mounting that it might be the Xiaomi Civi 2 - a successor to Xiaomi Civi that launched exactly one year ago. Reports indicate that the Civi 2 will be ready to go live as early as thi ...
read