| Display | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Ram | 4GB, 6GB |
| OS | Android 8.1 (Oreo); MIUI 10 |
| CPU | Octa-core (4x2.2 GHz Kryo 260 & 4x1.8 GHz Kryo 260) |
| Stroge | 64GB, 128GB |
| Battery Capacity | 3350 mAh Battery |
| Name | Xiaomi Mi 8 Lite |
| Model | Mi 8 Lite |
| Brand | Xiaomi |
| Category | Smartphone |
| Price | 22,000.00 Taka (approx) |
| Showroom | Find Here |
| Network Type | GSM / CDMA / HSPA / LTE |
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 CDMA 800 & TD-SCDMA - China |
| Network 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 - Global HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 - China |
| Network 4G | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800), 28(700), 38(2600), 40(2300) - Global LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 34(2000) - China |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (2CA) Cat6 300/50 Mbps |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Launch Announcement | 2018, September |
| Launch Date | Released 2018, September |
| Body Dimensions | 156.4 x 75.8 x 7.5 mm (6.16 x 2.98 x 0.30 in) |
| Body Weight | 169 g (5.96 oz) |
| Build | Front/back glass, aluminum frame |
| Network Sim | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Display Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Display Size | 6.26 inches, 97.8 cm2 (~82.5% screen-to-body ratio) |
| Display Resolution | 1080 x 2280 pixels, 19:9 ratio |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | 403 ppi density |
| Operating System | Android |
| OS Version | 8.1 (Oreo); MIUI 10 |
| CPU | Octa-core (4x2.2 GHz Kryo 260 & 4x1.8 GHz Kryo 260) |
| GPU | Adreno 512 |
| Chipset | Qualcomm SDM660 Snapdragon 660 (14 nm) |
| Memory Internal | 64GB, 128GB |
| Memory External | microSD, up to 256 GB (uses SIM 2 slot) |
| Ram | 4GB, 6GB |
| Primary Camera | 12 MP, f/1.9, 1/2.55 |
| Secondary Camera | 24 MP, 1/2.8 |
| Camera Features | LED flash, HDR, panorama Auto HDR |
| Video | 2160p@30fps, 1080p@60/120fps, 1080p@30fps (gyro-EIS) |
| Audio | Vibration, MP3, WAV Ringtones |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | No - Active noise cancellation with dedicated mic |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| USB | Type-C 1.0 reversible connector |
| Infrared | Yes |
| Fm Radio | No |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Java | No |
| Battery Type | Non-removable Li-Po battery |
| Battery Capacity | 3350 mAh Battery |
| Made By | China |
| Body Color | Midnight Black, Aurora Blue, Twilight Gold (China only) |
| Other Features | Fast battery charging (Quick Charge 3.0) |
Dhaka, Bangladesh, September 15, 2020 – Xiaomi today introduced the Mi Note 10 series in Bangladesh with the launch of the Mi Note 10 Lite. The newcomer offers a flagship 6.47’’ curved AMOLED display, a versatile 64MP quad camera setup, a powerful Qualcomm® Snapdragon™ 730G SoC and a large ...
read
Smartphone brand POCO announced the launch of their new smartphone, POCO M2 Pro. Featuring a balance between performance and efficiency, the smartphone is powered by Qualcomm Snapdragon 720G and comes with a 33W fast charger in-box. Ziauddin Chowdhury, Country General Manager, Xiaomi Bangladesh said, “POCO M2 Pro offers the best ...
read
Xiaomi's Mobile Product Manager recently teased a new smartphone is on the way and now evidence is mounting that it might be the Xiaomi Civi 2 - a successor to Xiaomi Civi that launched exactly one year ago. Reports indicate that the Civi 2 will be ready to go live as early as thi ...
read