| Display | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Ram | 3GB, 4GB |
| OS | Android 8.1 (Oreo), upgradable to Android 9.0 (Pie); MIUI 10; Android One |
| CPU | Octa-core 2.0 GHz Cortex-A53 |
| Stroge | 32GB, 64GB |
| Battery Capacity | 4000 mAh Battery |
| Name | Xiaomi Mi A2 Lite (Redmi 6 Pro) |
| Model | Mi A2 Lite (Redmi 6 Pro) |
| Brand | Xiaomi |
| Category | Smartphone |
| Price | 17,000.00 Taka (approx) |
| Showroom | Find Here |
| Network Type | GSM / CDMA / HSPA / LTE |
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 CDMA 800 & TD-SCDMA |
| Network 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 - Global HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 - China |
| Network 4G | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800), 38(2600), 40(2300) - Global LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900) - China |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (2CA) Cat6 300/50 Mbps |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Launch Announcement | 2018, July |
| Launch Date | Released 2018, July |
| Body Dimensions | 149.3 x 71.7 x 8.8 mm (5.88 x 2.82 x 0.35 in) |
| Body Weight | 178 g (6.28 oz) |
| Network Sim | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Display Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Display Size | 5.84 inches, 85.1 cm2 (~79.5% screen-to-body ratio) |
| Display Resolution | 1080 x 2280 pixels, 19:9 ratio |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | 432 ppi density |
| Operating System | Android |
| OS Version | 8.1 (Oreo), upgradable to Android 9.0 (Pie); MIUI 10; Android One |
| CPU | Octa-core 2.0 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Adreno 506 |
| Chipset | Qualcomm MSM8953 Snapdragon 625 (14 nm) |
| Memory Internal | 32GB, 64GB |
| Memory External | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) |
| Ram | 3GB, 4GB |
| Primary Camera | 12 MP, f/2.2, 1.25 μm, PDAF 5 MP, f/2.2, 1.12 μm, depth sensor |
| Secondary Camera | 5 MP, f/2.0 |
| Camera Features | LED flash HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps (gyro-EIS) |
| Audio | Vibration, MP3, WAV Ringtones |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, WiFi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| USB | microUSB 2.0 |
| Infrared | Yes |
| Fm Radio | Yes (after SW update to A |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Java | No |
| Battery Type | Non-removable Li-Po battery |
| Battery Capacity | 4000 mAh Battery |
| Made By | China |
| Body Color | Black, Blue, Gold (Global); Rose Gold, Red (China only) |
| Other Features | Charging 5V/2A 10W |
Dhaka, Bangladesh, September 15, 2020 – Xiaomi today introduced the Mi Note 10 series in Bangladesh with the launch of the Mi Note 10 Lite. The newcomer offers a flagship 6.47’’ curved AMOLED display, a versatile 64MP quad camera setup, a powerful Qualcomm® Snapdragon™ 730G SoC and a large ...
read
Smartphone brand POCO announced the launch of their new smartphone, POCO M2 Pro. Featuring a balance between performance and efficiency, the smartphone is powered by Qualcomm Snapdragon 720G and comes with a 33W fast charger in-box. Ziauddin Chowdhury, Country General Manager, Xiaomi Bangladesh said, “POCO M2 Pro offers the best ...
read
Xiaomi's Mobile Product Manager recently teased a new smartphone is on the way and now evidence is mounting that it might be the Xiaomi Civi 2 - a successor to Xiaomi Civi that launched exactly one year ago. Reports indicate that the Civi 2 will be ready to go live as early as thi ...
read