| Display | Super AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Ram | 6GB, 8GB, 10GB |
| OS | Android 9.0 (Pie); MIUI 10 |
| CPU | Octa-core (4x2.8 GHz Kryo 385 Gold & 4x1.7 GHz Kryo 385 Silver) |
| Stroge | 128 GB, 256 GB |
| Battery Capacity | 3200 mAh Battery |
| Name | Xiaomi Mi Mix 3 |
| Model | Mi Mix 3 |
| Brand | Xiaomi |
| Category | Smartphone |
| Price | 54,000.00 Taka (approx) |
| Showroom | Find Here |
| Network Type | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE |
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 CDMA 800 / 1900 & TD-SCDMA |
| Network 3G | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1800 / 1900 / 2100 - Global CDMA2000 1xEV-DO |
| Network 4G | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 12(700), 13(700), 17(700), 18(800), 19(800), 20(800), 25(1900), 26(850), 28(700), 29(700), 30(2300), 34(2000) - Global |
| Speed | HSPA, LTE |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Launch Announcement | 2018, October |
| Launch Date | Released 2018, November |
| Body Dimensions | 157.9 x 74.7 x 8.5 mm (6.22 x 2.94 x 0.33 in) |
| Body Weight | 218 g (7.69 oz) |
| Build | Front glass, aluminum frame (7000 series), ceramic back |
| Network Sim | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Display Type | Super AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Display Size | 6.39 inches, 100.2 cm2 (~85.0% screen-to-body ratio) |
| Display Resolution | 1080 x 2340 pixels, 19.5:9 ratio |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | 403 ppi density |
| Display Screen Protection | Corning Gorilla Glass 5 - HDR |
| Operating System | Android |
| OS Version | 9.0 (Pie); MIUI 10 |
| CPU | Octa-core (4x2.8 GHz Kryo 385 Gold & 4x1.7 GHz Kryo 385 Silver) |
| GPU | Adreno 630 |
| Chipset | Qualcomm SDM845 Snapdragon 845 (10 nm) |
| Memory Internal | 128 GB, 256 GB |
| Memory External | No |
| Ram | 6GB, 8GB, 10GB |
| Primary Camera | 12 MP (wide), f/1.8, 1/2.55 |
| Secondary Camera | Mechanical pop-up 24 MP, 1/2.8 |
| Camera Features | LED flash HDR, panorama |
| Video | 2160p@30/60fps, 1080p@30/60fps, 1080p@960fps |
| Audio | Noise -93.2dB / Crosstalk -90.6dB |
| Loudspeaker | Voice 67dB / Noise 71dB / Ring 73dB |
| 3.5mm Jack | No - Active noise cancellation with dedicated mic |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, WiFi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, aptX HD, LE |
| NFC | Yes |
| USB | Type-C 1.0 reversible connector |
| Infrared | Yes |
| Fm Radio | Yes |
| GPS | Yes, with dual-band A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Java | No |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion battery |
| Battery Capacity | 3200 mAh Battery |
| Made By | China |
| Body Color | Jade Green, Sapphire Blue, Onyx Black, Forbidden City Blue (10 GB only) |
| Other Features | Fast battery charging (Quick Charge 4.0+) Wireless charging |
Dhaka, Bangladesh, September 15, 2020 – Xiaomi today introduced the Mi Note 10 series in Bangladesh with the launch of the Mi Note 10 Lite. The newcomer offers a flagship 6.47’’ curved AMOLED display, a versatile 64MP quad camera setup, a powerful Qualcomm® Snapdragon™ 730G SoC and a large ...
read
Smartphone brand POCO announced the launch of their new smartphone, POCO M2 Pro. Featuring a balance between performance and efficiency, the smartphone is powered by Qualcomm Snapdragon 720G and comes with a 33W fast charger in-box. Ziauddin Chowdhury, Country General Manager, Xiaomi Bangladesh said, “POCO M2 Pro offers the best ...
read
Xiaomi's Mobile Product Manager recently teased a new smartphone is on the way and now evidence is mounting that it might be the Xiaomi Civi 2 - a successor to Xiaomi Civi that launched exactly one year ago. Reports indicate that the Civi 2 will be ready to go live as early as thi ...
read