| Display | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Ram | 2GB |
| OS | Android 4.4.4 (KitKat); MIUI 7 |
| CPU | Quad-core 2.2 GHz Cortex-A15 |
| Stroge | 16GB, 64GB |
| Battery Capacity | 6700 mAh Battery |
| Name | Xiaomi Mi Pad 7.9 |
| Model | Mi Pad 7.9 |
| Brand | Xiaomi |
| Category | Smartphone |
| Price | 21,000.00 Taka (approx) |
| Showroom | Find Here |
| Network Type | No cellular connectivity |
| Network 2G | N/A |
| Network 3G | No |
| Network 4G | No |
| Launch Announcement | 2014, March |
| Launch Date | Released 2014, June |
| Body Dimensions | 202 x 135.4 x 8.5 mm (7.95 x 5.33 x 0.33 in) |
| Body Weight | 360 g (12.70 oz) |
| Network Sim | No |
| Display Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Display Size | 7.9 inches, 190.9 cm2 (~69.8% screen-to-body ratio) |
| Display Resolution | 1536 x 2048 pixels, 4:3 ratio |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | 326 ppi density |
| Display Screen Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
| Operating System | Android |
| OS Version | 4.4.4 (KitKat); MIUI 7 |
| CPU | Quad-core 2.2 GHz Cortex-A15 |
| GPU | ULP GeForce Kepler (192 cores) |
| Chipset | Nvidia Tegra K1 |
| Memory Internal | 16GB, 64GB |
| Memory External | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) |
| Ram | 2GB |
| Primary Camera | 8 MP, f/2.0 |
| Secondary Camera | 5 MP |
| Video | 1080p@30fps |
| Audio | Vibration, MP3, WAV Ringtones |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm Jack | Yes |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| USB | microUSB 2.0, USB Host |
| Fm Radio | No |
| GPS | No |
| Sensors | Accelerometer, gyro |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Java | No |
| Battery Type | Non-removable Li-Po battery |
| Battery Capacity | 6700 mAh Battery |
| Battery Talk time | Up to 11 h (multimedia) |
| Music | Up to 86 h |
| Made By | China |
| Body Color | Blue, Green, Yellow, Pink, White, Gray |
Dhaka, Bangladesh, September 15, 2020 – Xiaomi today introduced the Mi Note 10 series in Bangladesh with the launch of the Mi Note 10 Lite. The newcomer offers a flagship 6.47’’ curved AMOLED display, a versatile 64MP quad camera setup, a powerful Qualcomm® Snapdragon™ 730G SoC and a large ...
read
Smartphone brand POCO announced the launch of their new smartphone, POCO M2 Pro. Featuring a balance between performance and efficiency, the smartphone is powered by Qualcomm Snapdragon 720G and comes with a 33W fast charger in-box. Ziauddin Chowdhury, Country General Manager, Xiaomi Bangladesh said, “POCO M2 Pro offers the best ...
read
Xiaomi's Mobile Product Manager recently teased a new smartphone is on the way and now evidence is mounting that it might be the Xiaomi Civi 2 - a successor to Xiaomi Civi that launched exactly one year ago. Reports indicate that the Civi 2 will be ready to go live as early as thi ...
read