| Display | AMOLED capacitive touchscreen, 16M Colors |
| Ram | N/A |
| OS | Proprietary Wearable Platform |
| CPU | N/A |
| Stroge | No |
| Battery Capacity | 420 mAh |
| Name | Xiaomi Mi Watch Revolve |
| Model | Mi Watch Revolve |
| Brand | Xiaomi |
| Category | Smartwatch |
| Price | 0.00 Taka (approx) |
| Showroom | Find Here |
| Network Type | No Cellular Connectivity |
| GPRS | No |
| EDGE | No |
| Launch Announcement | Exp. Announcement 2020, June/July |
| Body Dimensions | 53.3 x 46.2 x 11.4 mm (2.10 x 1.82 x 0.45 in) |
| Build | Glass Front, Stainless Steel Frame, Plastic Back |
| Network Sim | No |
| Display Type | AMOLED capacitive touchscreen, 16M Colors |
| Display Size | 1.39 inches, 6.2 cm2 (~25.3% screen-to-body ratio) |
| Display Resolution | 454 x 454 pixels, 1:1 ratio |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | 462 ppi density |
| Operating System | Proprietary Wearable Platform |
| Memory Internal | No |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | No |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| NFC | Yes |
| USB | No |
| Fm Radio | No |
| GPS | Yes, with GLONASS |
| Sensors | Accelerometer, gyro, heart rate, barometer |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion |
| Battery Capacity | 420 mAh |
| Battery Stand by | Up to 336 h |
| Body Color | Black, Silver |
| Other Features | Unofficial Specifications |
Dhaka, Bangladesh, September 15, 2020 – Xiaomi today introduced the Mi Note 10 series in Bangladesh with the launch of the Mi Note 10 Lite. The newcomer offers a flagship 6.47’’ curved AMOLED display, a versatile 64MP quad camera setup, a powerful Qualcomm® Snapdragon™ 730G SoC and a large ...
read
Smartphone brand POCO announced the launch of their new smartphone, POCO M2 Pro. Featuring a balance between performance and efficiency, the smartphone is powered by Qualcomm Snapdragon 720G and comes with a 33W fast charger in-box. Ziauddin Chowdhury, Country General Manager, Xiaomi Bangladesh said, “POCO M2 Pro offers the best ...
read
Xiaomi's Mobile Product Manager recently teased a new smartphone is on the way and now evidence is mounting that it might be the Xiaomi Civi 2 - a successor to Xiaomi Civi that launched exactly one year ago. Reports indicate that the Civi 2 will be ready to go live as early as thi ...
read