| Display | IPS LCD, 1B colors, 120Hz, HDR10, Dolby Vision, 600 nits (peak) |
| Ram | 8 GB, 12 GB, 16 GB |
| OS | Android 13 |
| CPU | Octa-core (1x3.19 GHz Cortex-X2 & 3x2.75 GHz Cortex-A710 & 4x1.80 GHz Cortex-A510) |
| Stroge | 256 GB, 512 GB, 1 TB |
| Battery Capacity | 10000 mAh |
| Name | Xiaomi Pad 6 Max 14 |
| Model | Pad 6 Max 14 |
| Brand | Xiaomi |
| Category | Tablet |
| Price | 58,900.00 Taka (approx) |
| Showroom | Find Here |
| Network Type | No Cellular Connectivity |
| GPRS | No |
| EDGE | No |
| Launch Announcement | 2023, August |
| Launch Date | Available. Released 2023, August |
| Body Dimensions | 318.6 x 206.1 x 6.5 mm (12.54 x 8.11 x 0.26 in) |
| Body Weight | 750 g |
| Build | Glass front, aluminum back, aluminum frame |
| Network Sim | No |
| Display Type | IPS LCD, 1B colors, 120Hz, HDR10, Dolby Vision, 600 nits (peak) |
| Display Size | 14.0 inches, 573.0 cm2 (~87.3% screen-to-body ratio) |
| Display Resolution | 1800 x 2880 pixels, 16:10 ratio |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | 242 ppi |
| Operating System | Android |
| OS Version | 13 |
| OS UI | MIUI Pad 14 |
| CPU | Octa-core (1x3.19 GHz Cortex-X2 & 3x2.75 GHz Cortex-A710 & 4x1.80 GHz Cortex-A510) |
| GPU | Adreno 730 |
| Chipset | Qualcomm SM8475 Snapdragon 8+ Gen 1 (4 nm) |
| Memory Internal | 256 GB, 512 GB, 1 TB |
| Memory External | No |
| Ram | 8 GB, 12 GB, 16 GB |
| Primary Camera | Dual: 50 MP, (wide) |
| 2 MP, (depth) | |
| Secondary Camera | 20 MP |
| Camera Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 4K@30/60fps, 1080p@30/60fps |
| Audio | Yes |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers (8 speakers) |
| 3.5mm Jack | No |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/a/6e, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| NFC | Yes |
| USB | USB Type-C 3.2, OTG, accessory connector |
| Fm Radio | No |
| GPS | No |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity (accessories only), compass |
| Messaging | Yes |
| Battery Type | Non-removable Li-Po Battery |
| Battery Capacity | 10000 mAh |
| Battery Charging | 67W wired, PD3.0, QC4 |
| Body Color | Black, Silver |
| Other Features | 33W reverse wired, PD3.0 |
Dhaka, Bangladesh, September 15, 2020 – Xiaomi today introduced the Mi Note 10 series in Bangladesh with the launch of the Mi Note 10 Lite. The newcomer offers a flagship 6.47’’ curved AMOLED display, a versatile 64MP quad camera setup, a powerful Qualcomm® Snapdragon™ 730G SoC and a large ...
read
Smartphone brand POCO announced the launch of their new smartphone, POCO M2 Pro. Featuring a balance between performance and efficiency, the smartphone is powered by Qualcomm Snapdragon 720G and comes with a 33W fast charger in-box. Ziauddin Chowdhury, Country General Manager, Xiaomi Bangladesh said, “POCO M2 Pro offers the best ...
read
Xiaomi's Mobile Product Manager recently teased a new smartphone is on the way and now evidence is mounting that it might be the Xiaomi Civi 2 - a successor to Xiaomi Civi that launched exactly one year ago. Reports indicate that the Civi 2 will be ready to go live as early as thi ...
read