| Display | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Ram | 6GB, 8GB |
| OS | Android 8.1 (Oreo), upgradable to Android 9.0 (Pie); MIUI 10 POCO |
| CPU | Octa-core (4x2.8 GHz Kryo 385 Gold & 4x1.8 GHz Kryo 385 Silver) |
| Stroge | 64GB, 128GB, 256GB |
| Battery Capacity | 4000 mAh Battery |
| Name | Xiaomi Pocophone F1 |
| Model | Pocophone F1 |
| Brand | Xiaomi |
| Category | Smartphone |
| Price | 28,000.00 Taka (approx) |
| Showroom | Find Here |
| Network Type | GSM / HSPA / LTE |
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| Network 3G | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| Network 4G | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800), 38(2600), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (4CA) Cat16 1024/150 Mbps |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Launch Announcement | 2018, August |
| Launch Date | Released 2018, August |
| Body Dimensions | 155.5 x 75.3 x 8.8 mm (6.12 x 2.96 x 0.35 in) |
| Body Weight | 182 g (6.42 oz) |
| Build | Front glass, plastic body |
| Network Sim | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Display Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Display Size | 6.18 inches, 96.2 cm2 (~82.2% screen-to-body ratio) |
| Display Resolution | 1080 x 2246 pixels, 18.7:9 ratio |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | 403 ppi density |
| Display Screen Protection | Corning Gorilla Glass (unspecified version) |
| Operating System | Android |
| OS Version | 8.1 (Oreo), upgradable to Android 9.0 (Pie); MIUI 10 POCO |
| CPU | Octa-core (4x2.8 GHz Kryo 385 Gold & 4x1.8 GHz Kryo 385 Silver) |
| GPU | Adreno 630 |
| Chipset | Qualcomm SDM845 Snapdragon 845 (10 nm) |
| Memory Internal | 64GB, 128GB, 256GB |
| Memory External | microSD, up to 256 GB (uses SIM 2 slot) |
| Ram | 6GB, 8GB |
| Primary Camera | 12 MP, f/1.9, 1/2.55", 1.4µm, dual pixel PDAF 5 MP, f/2.0, 1.12µm, depth sensor |
| Secondary Camera | 20 MP, f/2.0, 0.9µm |
| Camera Features | Dual-LED flash HDR, panorama |
| Video | 2160p@30fps, 1080p@30fps (gyro-EIS), 1080p@240fps |
| Audio | Vibration, MP3, WAV Ringtones |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm Jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE, aptX HD |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector, USB On-The-Go |
| Infrared | Yes |
| Fm Radio | Yes |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| Sensors | Infrared face recognition, fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Java | No |
| Battery Type | Non-removable Li-Po battery |
| Battery Capacity | 4000 mAh Battery |
| Made By | China |
| Body Color | Graphite Black, Steel Blue, Rosso Red, Armored Edition with Kevlar |
| Other Features | Fast battery charging 9V/2A 18W (Quick Charge 3.0) |
Dhaka, Bangladesh, September 15, 2020 – Xiaomi today introduced the Mi Note 10 series in Bangladesh with the launch of the Mi Note 10 Lite. The newcomer offers a flagship 6.47’’ curved AMOLED display, a versatile 64MP quad camera setup, a powerful Qualcomm® Snapdragon™ 730G SoC and a large ...
read
Smartphone brand POCO announced the launch of their new smartphone, POCO M2 Pro. Featuring a balance between performance and efficiency, the smartphone is powered by Qualcomm Snapdragon 720G and comes with a 33W fast charger in-box. Ziauddin Chowdhury, Country General Manager, Xiaomi Bangladesh said, “POCO M2 Pro offers the best ...
read
Xiaomi's Mobile Product Manager recently teased a new smartphone is on the way and now evidence is mounting that it might be the Xiaomi Civi 2 - a successor to Xiaomi Civi that launched exactly one year ago. Reports indicate that the Civi 2 will be ready to go live as early as thi ...
read