| Display | IPS LCD |
| Ram | N/A |
| OS | N/A |
| CPU | N/A |
| Stroge | N/A |
| Battery Capacity | 230 mAh |
| Name | Xiaomi Redmi Watch |
| Model | Redmi Watch, REDMIWT01 |
| Brand | Xiaomi |
| Category | Smartwatch |
| Price | 3,500.00 Taka (approx) |
| Showroom | Find Here |
| Network Type | No Cellular Connectivity |
| GPRS | No |
| EDGE | No |
| Launch Announcement | 2020, November |
| Launch Date | Available. Released 2020, December |
| Body Dimensions | 41 x 35 x 11.9 mm (1.61 x 1.38 x 0.47 in) |
| Body Weight | 35 g |
| Build | Plastic Back, Plastic Frame |
| Network Sim | No |
| Display Type | IPS LCD |
| Display Size | 1.4 inches, 6.3 cm2 (~44.1% screen-to-body ratio) |
| Display Resolution | 320 x 320 pixels, 1:1 ratio |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | 323 ppi density |
| Primary Camera | No |
| Loudspeaker | No |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| NFC | Yes |
| Fm Radio | No |
| GPS | No |
| Sensors | Accelerometer, heart rate, compass |
| Messaging | Email, IM |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion Battery |
| Battery Capacity | 230 mAh |
| Body Color | Black, Blue, Ivory |
Dhaka, Bangladesh, September 15, 2020 – Xiaomi today introduced the Mi Note 10 series in Bangladesh with the launch of the Mi Note 10 Lite. The newcomer offers a flagship 6.47’’ curved AMOLED display, a versatile 64MP quad camera setup, a powerful Qualcomm® Snapdragon™ 730G SoC and a large ...
read
Smartphone brand POCO announced the launch of their new smartphone, POCO M2 Pro. Featuring a balance between performance and efficiency, the smartphone is powered by Qualcomm Snapdragon 720G and comes with a 33W fast charger in-box. Ziauddin Chowdhury, Country General Manager, Xiaomi Bangladesh said, “POCO M2 Pro offers the best ...
read
Xiaomi's Mobile Product Manager recently teased a new smartphone is on the way and now evidence is mounting that it might be the Xiaomi Civi 2 - a successor to Xiaomi Civi that launched exactly one year ago. Reports indicate that the Civi 2 will be ready to go live as early as thi ...
read