| Display | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Ram | 1 GB |
| OS | Android 9.0 (Pie) |
| CPU | Quad-core 1.3 GHz |
| Stroge | 16 GB |
| Battery Capacity | 2000 mAh |
| Name | ZTE Blade L8 |
| Model | Blade L8 |
| Brand | ZTE |
| Category | Smartphone |
| Price | 0.00 Taka (approx) |
| Showroom | Find Here |
| Network Type | GSM / HSPA |
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| Network 3G | HSDPA |
| Speed | HSPA |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Launch Announcement | 2019, April |
| Launch Date | Available. Released 2019, April |
| Body Dimensions | 137.4 x 67.5 x 10.5 mm (5.41 x 2.66 x 0.41 in) |
| Body Weight | 144 g |
| Network Sim | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Display Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Display Size | 5.0 inches, 64.5 cm2 (~69.6% screen-to-body ratio) |
| Display Resolution | 480 x 960 pixels, 18:9 ratio |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | 215 ppi density |
| Operating System | Android |
| OS Version | 9.0 (Pie) |
| CPU | Quad-core 1.3 GHz |
| GPU | Mali-T820 MP1 |
| Chipset | Unisoc SC7731E (28nm) |
| Memory Internal | 16 GB |
| Memory External | microSDXC |
| Ram | 1 GB |
| Primary Camera | 8 MP |
| Secondary Camera | 5 MP |
| Camera Features | LED flash, HDR |
| Video | 720p@30fps |
| Audio | Yes |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| USB | microUSB 2.0 |
| Fm Radio | Yes |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| Sensors | Accelerometer |
| Messaging | SMS (threaded view), MMS, Email |
| Browser | HTML5 |
| Java | No |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion |
| Battery Capacity | 2000 mAh |
| Body Color | Black, Blue |
Dhaka, Bangladesh, September 15, 2020 – Xiaomi today introduced the Mi Note 10 series in Bangladesh with the launch of the Mi Note 10 Lite. The newcomer offers a flagship 6.47’’ curved AMOLED display, a versatile 64MP quad camera setup, a powerful Qualcomm® Snapdragon™ 730G SoC and a large ...
read
Smartphone brand POCO announced the launch of their new smartphone, POCO M2 Pro. Featuring a balance between performance and efficiency, the smartphone is powered by Qualcomm Snapdragon 720G and comes with a 33W fast charger in-box. Ziauddin Chowdhury, Country General Manager, Xiaomi Bangladesh said, “POCO M2 Pro offers the best ...
read
Xiaomi's Mobile Product Manager recently teased a new smartphone is on the way and now evidence is mounting that it might be the Xiaomi Civi 2 - a successor to Xiaomi Civi that launched exactly one year ago. Reports indicate that the Civi 2 will be ready to go live as early as thi ...
read