| Display | AMOLED |
| Ram | 1 GB |
| OS | Android Wear OS |
| CPU | Quad-core 1.7 GHz Cortex-A53 |
| Stroge | 8 GB |
| Battery Capacity | 510 mAh |
| Name | Oppo Watch 2 |
| Model | Watch 2, OW20W2 |
| Brand | Oppo |
| Category | Smartwatch |
| Price | 18,990.00 Taka (approx) |
| Showroom | Find Here |
| Network Type | HSPA / LTE |
| Network 3G | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| Network 4G | LTE |
| Speed | HSPA, LTE |
| Launch Announcement | 2021, July |
| Launch Date | Available. Released 2021, July |
| Body Dimensions | 46.4 x 38.5 x 11.6 mm (1.83 x 1.52 x 0.46 in) |
| Body Weight | 35 g |
| Network Sim | eSIM (market/region dependent) |
| Display Type | AMOLED |
| Display Size | 1.91 inches |
| Display Resolution | 402 x 476 pixels |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | 326 ppi density |
| Operating System | Android |
| OS Version | Wear OS |
| CPU | Quad-core 1.7 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Adreno 504 |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon Wear 4100 (12 nm) |
| Memory Internal | 8 GB |
| Memory External | No |
| Ram | 1 GB |
| Audio | Yes |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | No |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| NFC | Yes |
| USB | No |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Sensors | Accelerometer, gyro, heart rate, compass, barometer, SpO2 |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion Battery |
| Battery Capacity | 510 mAh |
| Made By | China |
| Body Color | Black, Blue, Rose Gold |
Dhaka, Bangladesh, September 15, 2020 – Xiaomi today introduced the Mi Note 10 series in Bangladesh with the launch of the Mi Note 10 Lite. The newcomer offers a flagship 6.47’’ curved AMOLED display, a versatile 64MP quad camera setup, a powerful Qualcomm® Snapdragon™ 730G SoC and a large ...
read
Smartphone brand POCO announced the launch of their new smartphone, POCO M2 Pro. Featuring a balance between performance and efficiency, the smartphone is powered by Qualcomm Snapdragon 720G and comes with a 33W fast charger in-box. Ziauddin Chowdhury, Country General Manager, Xiaomi Bangladesh said, “POCO M2 Pro offers the best ...
read
Xiaomi's Mobile Product Manager recently teased a new smartphone is on the way and now evidence is mounting that it might be the Xiaomi Civi 2 - a successor to Xiaomi Civi that launched exactly one year ago. Reports indicate that the Civi 2 will be ready to go live as early as thi ...
read